Kościół Garnizonowy w Kielcach 16 sierpnia 2024 roku
Są w Kielcach budynki widocznie wyróżniające się swoją architekturą spośród pozostałych w otoczeniu. Można do takich zaliczyć Dworzec Autobusowy (https://dariipodroze.
Cerkiew św. Mikołaja służyła stacjonującym w Kielcach żołnierzom 6 Pułku Strzelców Imperium Rosyjskiego, podobnie zresztą jak odrobinę starsza od niej, zniszczona Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego stojąca wówczas w miejscu dzisiejszego Skweru im. Stefana Żeromskiego (https://dariipodroze. blogspot.com/2023/11/skwer-im- zeromskiego-w-kielcach-28.html ). Projekt cerkwi w stylu neobizantyjskim powstał w pracowni architekta Guberni Stanisława Szpakowskiego w 1902 roku. Miała być ona odpowiedzią na budowany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, którego projekt powstał w tej samej pracowni - podobnie zresztą, jak projekt synagogi w stylu mauretańskim (https://dariipodroze. blogspot.com/2023/07/synagoga- w-kielcach-13-maja-2023-roku. html).
Co wyróżniało architekturę cerkwi? Powstała ona na zadrzewionej, nieregularnej działce na planie krzyża greckiego. Nad przecięciem się ramion krzyża dach wieńczyła okrągła kopuła, a ramiona zwieńczone były półkopułami.
Wejście główne prowadziło przez dzwonnicę:
Świątynia została od razu otynkowana, zastosowano w niej także ogrzewanie - parowe. Mieściła 900 wiernych. Wnętrze było dobrze oświetlone dzięki zastosowaniu aż 80 otworów okiennych. Podłogę wyłożono płytkami terakotowymi i posadzka ta zdobi świątynię do dziś. Ślad natomiast nie pozostał po ikonostasie i dwóch prawosławnych bocznych ołtarzach.
Po wejściu do Kielc armii austriackiej w 1915 roku w cerkwi ulokowano obóz jeniecki. Po odzyskaniu niepodległości mieściły się w niej magazyny, później przekazano ją Kościołowi Katolickiemu. W 1925 roku budynek otrzymał Garnizon Kielecki Wojska Polskiego, wyremontowano go i przearanżowano na potrzeby katolików, w 1926 roku poświęcono jako Kościół Garnizonowy pw. NMP Królowej Polski. W czasie II wojny światowej kościół przemianowano na cywilny, a w 1946 roku z powrotem garnizonowy. W 1976 roku budynek otoczono ochroną jako zabytek. Niestety poza nabożeństwami wejście do zabytku nie jest możliwe, ale warto zajrzeć przez szybki w drzwiach, by podejrzeć wnętrze.
Koło budynku przebiega czerwony miejski szlak spacerowy PTTK (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/04/czerwony- miejski-szlak-spacerowy-po. html).
Podsumowując: warto zwrócić uwagę na architekturę i historię Kościoła Garnizonowego w Kielcach.
Polecam także przyjrzenie się innym kościołom, m.in. Katedrze (https://dariipodroze. blogspot.com/2023/10/katedra- wniebowziecia-nmp-w-kielcach- 10.html), kościołowi pw. św. Wojciecha (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/06/koscio- sw-wojciecha-w-kielcach-23- marca.html) i kościołowi na Karczówce (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/12/ karczowka-w-kielcach-16- sierpnia-2024.html).
Komentarze
Prześlij komentarz