Dworek Laszczyków w Kielcach 23 marca 2024 roku

W samym centrum Kielc znajduje się zabytkowy budynek przenoszący nas o 200 lat wstecz. Mowa o Dworku Laszczyków i otaczającej go posesji.



Dworek wzniesiony został pod koniec XVIII wieku przez starostę biskupów krakowskich urzędujących w sąsiednim Pałacu Biskupów Krakowskich (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/paac-biskupow-krakowskich-w-kielcach-10.html) - Jakuba Jaworskiego. 


Należy wiedzieć, że biskupi posiadali gospodarstwa rolne i dzisiejszy Park Miejski im. Staszica (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/park-miejski-im-staszica-w-kielcach-9.html) był folwarkiem biskupim z polami uprawnymi, ogrodem warzywnym, sadem. 


Część działki wydzierżawiono w 1788 roku, później dzierżawa przechodziła na potomków Jaworskiego. Odkupiona została w 1911 roku przez rodzinę Laszczyków (stąd nazwa Dworek Laszczyków), która utraciła posiadłość dopiero w 1973 roku na rzecz Skarbu Państwa z powodu obciążenia hipoteki kosztami remontów. Od 1976 do 1988 roku Dworek należał do Zespołu Opieki Zdrowotnej, później przejęło go Muzeum Wsi Kieleckiej, które do dziś zarządza obiektem. W latach 2006-2011 dokonano niezbędnych remontów i przeznaczono obiekt praktycznie wyłącznie na cele wystawiennicze.



Już w okresie PRL zdawano sobie sprawę z wartości Dworku Laszczyków, ponieważ na Listę Zabytków wpisano go w 1967 roku. Parterowy dworek wzniesiono na planie prostokąta z drewna modrzewiowego na kamienno-ceglanym podmurowaniu. W środku miał cztery izby mieszkalne. Od strony bramy dostawiono drewniany ganek. Całość przykrywał czterospadowy dach typu polskiego, kryty gontem.


Zabytkowe jest także ogrodzenie Dworku Laszczyków - murowane słupki z drewnianymi przęsłami i brama wjazdowa także kryta daszkiem z gontu.



Wnętrze Dworku (czyli jeden z obiektów Muzeum Wsi Kieleckiej) miałam przyjemność zwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Prezentowana była akurat wystawa dzieł rodziny ludowych twórców z ziemi suchedniowskiej ("Zegadłowe kołki w płocie i inne cudaki. Niezwykły świat rzeźb rodziny Zegadłów"):






Jedna z izb została zaaranżowana na salonik Dworku Laszczyków:





Dworek Laszczyków, choć ma już niemal 240 lat, wspaniale wkomponowuje się w architekturę tej części śródmieścia Kielc. Sąsiaduje z dawnym pałacykiem inspektora Gimnazjum Rządowego w Kielcach (do którego przeniesie się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego):


Budynkiem Trybunału Cywilnego (aktualnie jeszcze siedziba świętokrzyskiego oddziału NFZ):


Gmachem Seminarium Duchownego:


Kościołem Świętej Trójcy:


Budynkiem dawnego Gimnazjum Rządowego (aktualnie siedziba Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, filii Muzeum Narodowego w Kielcach https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/muzeum-lat-szkolnych-stefana.html):




W pobliżu znajduje się także Skwer im. Żeromskiego (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/11/skwer-im-zeromskiego-w-kielcach-28.html):


Wszystkie obiekty znajdują się na trasie czerwonego miejskiego szlaku spacerowego PTTK (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/czerwony-miejski-szlak-spacerowy-po.html).


Podsumowując: warto zajrzeć do Muzeum Wsi Kieleckiej w Dworku Laszczyków w Kielcach. Sprawdźcie tylko, czy w danej chwili jest udostępniony, ponieważ organizowane w nim wystawy mają charakter wystaw czasowych.

Inne obiekty Muzeum Wsi Kieleckiej to Skansen - Park Etnograficzny w Tokarni koło Chęcin (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/11/muzeum-wsi-kieleckiej-park.html), Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie między Suchedniowej a Bodzentynem (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/mauzoleum-martyrologii-wsi-polskich-w.html) i Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/zagroda-czenikiewiczow-w-bodzentynie-23.html).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku