Zielony Szlak Spacerowy po Kielcach 30 kwietnia 2024 roku

Jeśli szukacie inspiracji na spacery po Kielcach lub chcielibyście przybliżyć walory miasta Waszym gościom czy turystom, to polecam wybór jednego ze szlaków spacerowych PTTK. Opisałam Wam już szlak niebieski (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/02/niebieski-szlak-spacerowy-po-kielcach.html) i czerwony (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/czerwony-miejski-szlak-spacerowy-po.html), dziś pora na zielony, zwany także geologicznym.

Czemu to szlak geologiczny? Ponieważ prowadzi przez wszystkie istotne z punktu widzenia geologii atrakcje w pobliżu centrum miasta. Brakuje rezerwatu Ślichowice (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/rezerwat-skalny-im-jana-czarnockiego.html), Biesak-Białogon (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/rezerwat-biesak-biaogon-16-wrzesnia.html) czy kamieniołomu Grabina (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/10/kamienioom-grabina-w-kielcach-16.html) i kamieniołomu Świnia Góra (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/swinia-gora-w-kielcach-20-sierpnia-2023.html), ale one położone są na obrzeżach miasta, więc trudno byłoby zaplanować aż tak długi spacer.


Szlak zielony rozpoczyna się na Placu Artystów (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/12/plac-artystow-w-kielcach-28.html) koło siedziby PTTK i Informacji Turystycznej.








Stąd szlakówki prowadzą ulicą Krakowską do wschodniej ściany dawnego kamieniołomu w rezerwacie Kadzielnia (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/11/rezerwat-kadzielnia-w-kielcach-21.html), skąd z punktów widokowych roztacza się wspaniała panorama:





Co dalej? Szlak prowadzi ulicą Barabasza wzdłuż stadionu Korony Kielce i Cmentarza Partyzanckiego:



I po minięciu ul. Ściegiennego i ul. Zgoda do kamieniołomu na Górze Słonecznej, potocznie zwanej Psimi Górkami (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/07/gora-soneczna-w-kielcach-30-kwietnia.html):





Później idziemy ul. Wojska Polskiego do kamieniołomu w rezerwacie Wietrznia (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/wietrznia-w-kielcach-17-marca-2023-r.html):






I dochodzimy do Centrum Geoedukacji Geoparku Świętokrzyskiego wchodzącego w skład Światowych Geoparków pod patronatem UNESCO (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/05/centrum-geoedukacji-w-kielcach-17-marca.html):


Ja w tym punkcie skończyłam spacer, ponieważ niespiesznym krokiem i tak zajął mi on dwie godziny, przeszłam w tym czasie ok. 5,5 km (zapis z aplikacji Mapa Turystyczna):


Gdyby jednak ktoś chciał się wybrać dalej, to szlakówki prowadzą przez uliczki osiedla Ostra Górka do pętli autobusowej na Bukówce. Tu szlak się kończy, ale można go sobie przedłużyć wchodząc z Bukówki na Telegraf (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/gora-haasa-i-telegraf-3-wrzesnia-2022.html) albo idąc w drugą stronę niebieskim szlakiem pieszym PTTK w stronę Mójczy (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/zagorze-mojcza-gora-zalasna-bukowka.html).

Podsumowując: choć ja wybrałam się na spacer zielonym szlakiem po Kielcach wiosną, to z pewnością jest on równie, jeśli nie bardziej malowniczy, jesienią. Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do jesiennych małych podróży.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku