Góra Słoneczna w Kielcach 30 kwietnia 2024 roku

Podejrzewam, że po przeczytaniu tytułu tego wpisu niejeden rodowity kielczanin złapie się za głowę zastanawiając się, gdzie też znajduje się owa Góra Słoneczna. Ale jak powiem, że to rzeczywista, geograficzna nazwa wzniesienia określanego potocznie Psimi Górkami, to już wszyscy będą wiedzieli, o które miejsce chodzi.




Góra Słoneczna to jeden ze szczytów Pasma Kadzielniańskiego Gór Świętokrzyskich. Do Pasma Kadzielniańskiego zalicza się najwyższą Karczówkę (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/kielecka-kalwaria-stacje-drogi.html) i Kadzielnię (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/11/rezerwat-kadzielnia-w-kielcach-21.html). Góra Słoneczna mierzy 309 m n.p.m. Z jej szczytu widać dobrze Telegraf i Górę Hałasa:


A gdyby nie bloki przy ul. Żeromskiego, byłoby widać śródmieście Kielc ze Wzgórzem Zamkowym:


Góra Słoneczna pod względem geologicznym jest jednak sama w sobie cennym stanowiskiem objętym ochroną prawną jako stanowisko dokumentacyjne "Odsłonięcia skalne na Górze Słonecznej":


To ślady po dawnym kamieniołomie skał górnego dewonu zbudowanych z wapieni z domieszką kalcytu i galeny.





Wprawne oko może dostrzec odciski gąbek, koralowców, ramienionogów, głowonogów zamieszkujących w płytkim morzu oblewającym wówczas Kielecczyznę. Niestety podczas moich odwiedzin Góry Słonecznej, na przełomie kwietnia i maja, gdy roślinność jest najbardziej bujna, odsłonięcia skalne były ledwo widoczne zza wysokich traw i krzewów. Podejrzewam, że lepiej odwiedzić to miejsce zimą, ale w momencie, gdy nie ma śniegu.




Warto także nadmienić, że Góra Słoneczna to obszar podzielony na wiele działek, część z nich znajduje się w rękach prywatnych, m.in. mieszkańców okolicznych domów, część w rękach miasta Kielce. Doprowadziło to do zaniedbania terenu, pewnie gdyby cała góra była we władaniu Urzędu, teren udałoby się uporządkować i uczynić atrakcyjniejszym, jak wspomnianą Kadzielnię, ale także rezerwat Wietrznia (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/wietrznia-w-kielcach-17-marca-2023-r.html) czy rezerwat Ślichowice (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/rezerwat-skalny-im-jana-czarnockiego.html). Góra Słoneczna jest ulubionym plenerowym miejscem spotkań miejscowej młodzieży, część osób spożywa tu alkohol, pojawiają się śmieci, graffiti, a odsłonięcia skalne są sukcesywnie rozdeptywane. Mam nadzieję, że doczekamy się zadbania o ten fragment miasta - położony w sąsiedztwie ścisłego centrum, a cenny przyrodniczo.



Podsumowując: wybierzcie się na spacer na Górę Słoneczną. Pamiętajcie tylko, żeby nie pozostawić po sobie śladu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku