Kielecka Kalwaria - stacje Drogi Krzyżowej z Kielc na Karczówkę 31 marca 2023 roku

W kościołach chrześcijańskich trwa Wielki Tydzień, więc zapraszam Was na spacer szlakiem Kieleckiej Kalwarii.

Co to jest Kalwaria? Termin określa zespół kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej. Zwyczajowo służy do prowadzenia publicznych uroczystych nabożeństw Drogi Krzyżowej ulicami miast.  

A dlaczego nasza Kalwaria nazywana jest Drogą Krzyżową z Kielc na Karczówkę, skoro Karczówka leży w Kielcach? Bezsprzecznie musi to świadczyć o jej powstaniu na tyle dawno temu, że Karczówka była podkielecką wsią.

Faktycznie, źródła historyczne datują wytyczenie Kalwarii na pierwszą połowę XVII wieku i choć dokładny termin oraz przebieg trasy nie jest pewny, to nie sposób zapomnieć, że jest zabytkiem mającym już niemal 400 lat, co czyni ją jedną z najstarszych w Polsce! 

Z jakiego powodu została ona ufundowana także nie jest zupełnie jasne, być może było to dziękczynienie za uratowanie miasta od zarazy, być może zbiegło się w czasie z procesją przeniesienia relikwii św. Karola Boromeusza z Katedry do klasztoru na Karczówce, którego został patronem, być może była to inicjatywa osiedlonych na Karczówce ojców bernardynów. Jej trasa musiała natomiast ulegać modyfikacjom, ponieważ kilkukrotnie zmieniano układ ulic czy lokalizację stawu w kieleckim parku.

Wiadomo natomiast, że służyła Kielczanom nieprzerwanie przez stulecia. Podupadła w okresie PRL-u i dopiero na przełomie lat 90-tych i 00-nych Towarzystwo Przyjaciół Karczówki zaczęło systematycznie przywracać ją do stanu dawnej świetności. Odnowione stacje ustawiono w taki sposób, aby odległości pomiędzy kapliczkami były mniej więcej równe.

Znalezienie pierwszej stacji zajęło mi sporo czasu, wszędzie bowiem znajdowałam informacje, że jest ona przed Katedrą. Tymczasem mieści się ona na terenie parkingu pomiędzy Katedrą a Dworkiem Laszczyków. Zainspirowało mnie to do stworzenia dla Was mapy z zaznaczonymi wszystkimi kapliczkami. Tu udostępniam link do niej:


Zachęcam do przejrzenia fotografii kolejnych stacji:
















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku