Kazimierz Dolny 10 lipca 2021 roku
W pewną letnią sobotę w lipcu 2021 roku odwiedziłam królewskie miasto Kazimierz Dolny:
Dlaczego królewskie? Prawa miejskie nadał mu Kazimierz Wielki w XIV wieku, lokację na prawie niemieckim Władysław Jagiełło na początku XV wieku, ale co istotne, już wcześniejszy Kazimierz, Sprawiedliwy, w XII wieku osiedlił w niewielkim nadwiślańskim grodzisku w tym rejonie siostry norbertanki i to one nadały osadzie nazwę Kazimierz - od imienia darczyńcy. Kazimierz Wielki zlecił natomiast budowę zamku Korony, którego ruiny górują nad miastem do dziś:
Wiemy już, dlaczego Kazimierz, ale czemu Dolny? Położony jest on bowiem nad Wisłą, a w jej górnym przebiegu istniało wcześniej miasto Kazimierz (wówczas Górny, dziś dzielnica Krakowa), dla odróżnienia określano zatem ten jako Dolny. Zobaczcie, jak malowniczo wije się Wisła widziana z kazimierskich wzgórz:
Najbardziej znaną i rozpoznawalną atrakcją Kazimierza Dolnego jest chyba uroczy Rynek ze studnią w centralnym punkcie i renesansowymi kamienicami w pierzejach:
Nad Rynkiem góruje kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ufundowany już przez Kazimierza Wielkiego, ale rozbudowany na początku wieku XVII w stylu renesansowym (znajduje się na Szlaku Renesansu Lubelskiego).
Kazimierz Dolny otoczony jest wzgórzami. Jedno z nich to Góra Trzech Krzyży, zwana dawniej Wietrzną Górą i Górą Krzyżową. Na jej szczycie, wzorem Golgoty, ustawiono na początku XVIII wieku trzy krzyże upamiętniające ofiary zarazy, która zdziesiątkowała miasto - cholery:
Co jeszcze warto zwiedzić w Kazimierzu? Pozostałe zabytki renesansu: kościół św. Anny i spichlerze, a także synagogę. Dla fanów przyrody polecam liczne w okolicy wąwozy. Tu fragment jednego z nich:
Warto też spędzić czas na nadwiślańskich bulwarach, a nawet wybrać się w rejs po Wiśle:
Podsumowując: niewielkie, ale malownicze miasteczko idealne na jednodniową wycieczkę z okolic Warszawy, Lublina, Kielc czy Radomia.
Komentarze
Prześlij komentarz