Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego "Ślichowice" w Kielcach 17 września 2022 roku
Nie zdziwi Was chyba, że kolejną atrakcją turystyczną Kielc, o której chcę Wam dziś opowiedzieć, będzie... rezerwat geologiczny w dawnym kamieniołomie 😅. Tych ci u nas pod dostatkiem 😄. Ale akurat ten się wyróżnia, i to jak! Położeniem: zlokalizowany jest w samym środku blokowiska! Setki mieszkańców mogą do niego zajrzeć dosłownie przez okno swojego domu!
Rezerwat został utworzony w 1952 roku dzięki zabieganiu o to przez geologa i badacza Gór Świętokrzyskich Jana Czarnockiego (nosi jego imię). Wcześniej w tym miejscu działał kamieniołom Śluchowice (nazwa została później przekształcona na Ślichowice):
Ochroną w rezerwacie objęta jest roślinność zielna i krzewiasta Góry Ślichowickiej:
Najsłynniejszym obiektem rezerwatu form tektonicznych i erozyjnych oraz skał osadowych jest jednak ściana nieeksploatowanej części kamieniołomu z zachowanymi charakterystycznymi pofałdowaniami skał wapiennych:
Chyba każdy z nas pamięta tę ścianę z podręczników do przyrody i geografii. Uchodzi za jedną z najlepiej zachowanych formacji w Polsce i stanowi ważny obiekt dydaktyczny o historii Ziemi:
Warto przespacerować się, jak ja, dookoła rezerwatu. Widzicie, że jest niewielki, w związku z czym wycieczka zajmie raptem kilkanaście minut. Rezerwatem zarządza miejska jednostka Geopark Kielce, dzięki czemu obiekt otaczają ławki, liczne ścieżki z tablicami edukacyjnymi i tarasy widokowe:
Można też podziwiać panoramę Kielc i okolic z wierzchołka Góry Ślichowickiej:
Podsumowując: wybierzcie się na osiedle Ślichowice do Rezerwatu Skalnego im. Jana Czarnockiego! Dotrzecie do niego także żółtym szlakiem spacerowym wokół Kielc. Warto!
Komentarze
Prześlij komentarz