Muzeum Historii Kielc 13 maja 2023 roku

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów w maju miałam przyjemność zwiedzić, nie po raz pierwszy zresztą, Muzeum Historii Kielc. Sprawdźcie, co ma ono do zaoferowania 😊

Wystawa stała przedstawia historię miasta od zarania do współczesności, chronologicznie. W pierwszych salach możemy zobaczyć obiekty odkryte podczas prac archeologicznych, a pochodzące jeszcze ze średniowiecza, a nawet wcześniej: liczącą sobie, bagatela, 26 tysięcy lat kość mamuta, neolityczne narzędzia z krzemienia, dzban z wykopalisk na pl. św. Wojciecha, płytkę ceramiczną z pl. św. Tekli:





Dzięki powyższym artefaktom mamy dowody, że właśnie w rejonie kościoła św. Wojciecha, ul. Bodzentyńskiej i pl. św. Tekli istniała osada średniowieczna już w XI-XII wieku, czyli w czasie panowania pierwszych Piastów.


Kolejne sale przestawiają pamiątki nawiązujące do górniczego etapu historii miasta i powołanej przez Stanisława Staszica, mieszczącej się w budynku Pałacu Biskupów Krakowskich, Szkoły Akademiczno-Górniczej:




Dalej moją uwagę przykuły tabliczki z nazwami ulic i numerami budynków pochodzące z czasu, kiedy Kielce należały do zaboru rosyjskiego:


Odtworzono też historyczne wnętrze zakładu krawieckiego, gabinetu stomatologicznego, apteki:




A nawet łazienki 😂:


W Muzeum odnaleźć też możemy pamiątki przekazane przez zasłużone dla losów miasta rodziny, m.in. porcelanę Jarońskich, opakowania ze sklepu kolonialnego Kotowskiego czy solniczkę ze sklepu Honigmanów:



Z 20-lecia międzywojennego pochodzi schemat trasy wycieczki autobusowej Klubu Urzędników, to były wakacje!


Z okresu II wojny światowej pochodzą natomiast przedmioty wydobyte z grobu ówczesnego prezydenta Kielc, Stefana Artwińskiego, zabitego na początku hitlerowskiej okupacji:


A co zachowało się z okresu PRL? M.in. motocykle i pralki "Frania" produkowane masowo przez kielecki zakład SHL, a znane chyba wszystkim Polakom nawet w najdalszych częściach Polski:



Warto jeszcze wspomnieć, że Muzeum Historii Kielc mieści się przy ul. św. Leonarda w budynku, w którym 100 lat wcześniej działało Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, jedno z pierwszych tego typu w kraju. W czasie wojen i PRL przedmioty gromadzone były w rozproszonych po mieście oddziałach Muzeum Narodowego, a w budynku przy ul. św. Leonarda (wówczas Moniuszki) działały przeróżne instytucje publiczne. Muzeum Historii Kielc otrzymało własną siedzibę dopiero w 2006 roku i od tego czasu rozszerza swoją ofertę, zarówno ekspozycyjną, jak i edukacyjną. W Muzeum organizowane są warsztaty, lekcje muzealne, historyczne spacery z przewodnikiem i wiele, wiele innych wydarzeń, do uczestnictwa w których gorąco zachęcam. Najlepiej polubić social media Muzeum i na bieżąco śledzić ofertę Muzeum, z pewnością znajdziecie coś dla siebie atrakcyjnego! 

Podczas mojej ostatniej wizyty prezentowana była wystawa czasowa "Keltz" poświęcona przedwojennym dziejom Żydów mieszkających w Kielcach, a stanowiących ok. 1/3 ogółu populacji Kielczan:







Podsumowując: przy najbliższej okazji wybierzcie się koniecznie do Muzeum Historii Kielc. Dokładne zwiedzanie wystawy stałej zajmie Wam ok. godziny. Ceny biletów są niskie, w granicach 7-12 zł. Usytuowanie Muzeum także sprzyja zwiedzaniu, od Rynku czy pl. Wolności dzieli je zaledwie 5-minutowy spacer. A nawet, jeśli w Muzeum już byliście, to cyklicznie organizowane są w nim także wystawy czasowe, które również warto obejrzeć. Jeśli natomiast pochodzicie z Kielc i macie w domu historyczne pamiątki po swoich rodzicach bądź dziadkach, to możecie je przynieść do Muzeum w celu konsultacji ich wartości, a nawet przekazać na rzecz Muzeum jako eksponaty.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku