Kamieniołom Grabina w Kielcach 16 sierpnia 2024 roku
Na terenie miasta Kielce znajduje się kilka dawnych kamieniołomów, a kamieniołom Grabina jest chyba jednym z mniej znanych. Dlatego chciałabym przybliżyć Wam jego krajobraz i zachęcić do wybrania się na spacer:
Gdzie się ów kamieniołom znajduje? Patrząc od strony centrum miasta - "za Karczówką". Góra Grabina (308 m n.p.m.) to jeden ze szczytów Pasma Kadzielniańskiego Gór Świętokrzyskich. Ze śródmieścia nie jest widoczna, bowiem przesłania ją nieco wyższa Karczówka. Po przejściu na drugą stronę Karczówki, w kierunku zachodnim, znajdziemy się na ulicy Bernardyńskiej, a dalej Grabinów i właśnie nimi najłatwiej dotrzeć do kamieniołomu. Można oczywiście przyjechać samochodem bezpośrednio w tę okolicę.
Kamieniołom bywa także określany mianem "Czarnów" od, niegdyś wsi, dziś osiedla Kielc sąsiadującego z górą. Warto wiedzieć, że kamieniołom należy do Geoparku Świętokrzyskiego, a ten do Światowych Geoparków pod patronatem UNESCO.
Do kamieniołomu prowadzi też zaczynająca się u podnóża Karczówki ścieżka dydaktyczno-przyrodniczo-górnicza, ale kiedyś przedstawię Wam cały jej przebieg w oddzielnym tekście.
Kamieniołom jest pozostałością po wydobyciu wapieni dewońskich, które trwało do 1975 roku. Pozostałości wyrobiska są dobrze zachowane, długie na 300 metrów, szerokie na 100-150 metrów i wysokie na 18 metrów (w najwyższym punkcie).
Wapienie zawierają skamieniałości gąbek, koralowców, ślimaków i ramienionogów, które przed 380 milionami lat pływały w tropikalnym morzu opływającym dzisiejszą Kielecczyznę. Gołym okiem z poziomu gruntu trudno jednak odnaleźć ślady tych zwierzątek odciśnięte w skałach.
Góra kamieniołomu jest natomiast doskonałym punktem widokowym na zachodnie pasma Gór Świętokrzyskich, w tym na Pasmo Dobrzeszowskie czy Oblęgorskie, ale w środku lata krzewy i drzewa nieco przysłaniają widok, miałam natomiast przyjemność spacerować w kamieniołomie Grabina na przełomie zimy i wiosny, wtedy panorama była znacznie lepsza. Widać stąd także krzyż na sąsiedniej Bruszni (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/szlak-z-biaogonu-na-karczowke-w.html ):
I kominy, chyba cementowni w Małogoszczu:
Po kamieniołomie warto pospacerować zarówno ścieżkami po dnie wyrobiska:
Jak i ścieżkami po grani. Tu natomiast warto zachować szczególną ostrożność, brak jest jakichkolwiek barier, poruszamy się na własną odpowiedzialność. Weźcie to pod uwagę, zwłaszcza wybierając się z dziećmi.
Wiem, że od pewnego czasu opiekę nad kamieniołomem sprawuje Wspólnota Gruntowo-Leśna byłej Wsi Czarnów w Kielcach. Podejrzewam, że trudna do ustalenia była (lub jest) tu własność. Tak czy siak, kamieniołom znajduje się na terenie miasta Kielce i aż się prosi o lepszą promocję, reklamę. Być może przydałoby się oświetlenie, kosze na śmieci, wiaty turystyczne. Aktualnie, jeśli ktoś nie pochodzi z okolicy, to trafi do atrakcji chyba wyłącznie przypadkiem podążając ścieżką z Karczówki, ale i ona nie jest w ogóle wypromowana. Instytucje zajmujące się turystyką w mieście mają tu sporo do nadrobienia.
Podsumowując: Kielce to istne bogactwo geologiczne w skali całego kraju - nic dziwnego, że objęci zostaliśmy jako pierwsi w Polsce patronatem UNESCO.
Jakie inne pozostałości geologiczne w Kielcach polecam? Poza oczywistymi: kamieniołomem Kadzielnia (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/11/rezerwat-kadzielnia-w-kielcach-21.html ), Wietrznia (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/wietrznia-w-kielcach-17-marca-2023-r.html ), Ślichowice (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/rezerwat-skalny-im-jana-czarnockiego.html ) i Biesak-Białogon (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/rezerwat-biesak-biaogon-16-wrzesnia.html ) także mniej znany na Świniej Górze (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/swinia-gora-w-kielcach-20-sierpnia-2023.html ) i Słonecznej Górze (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/07/gora-soneczna-w-kielcach-30-kwietnia.html ). Są też ciekawe odsłonięcia skalne: na Górze Hałasa (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/gora-haasa-i-telegraf-3-wrzesnia-2022.html ) i w Ogrodzie Botanicznym (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/05/ogrod-botaniczny-w-kielcach.html ).
Komentarze
Prześlij komentarz