Rezerwat Biesak-Białogon 16 września 2022 roku

Jak już wiecie, Kielce to miasto rezerwatów, bowiem w jego granicach znajduje się ich aż 5: Kadzielnia, Karczówka (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/szlak-z-biaogonu-na-karczowke-w.html), Wietrznia (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/wietrznia-w-kielcach-17-marca-2023-r.html), Ślichowice, Biesak-Białogon, a tuż przy samej granicy miasta jeszcze Sufraganiec (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/rezerwat-sufraganiec-koo-kielc-17.html). Dziś przedstawiam jesienny spacer po rezerwacie Biesak-Białogon:


Najpierw dwa słowa o nazwie rezerwatu. Biesak-Białogon to bowiem określenie, które opisuje właściwie okolicę rezerwatu: Biesak to nazwa góry wznoszącej się nieopodal, a Białogon to nazwa osiedla Kielc, także znajdującego się w pobliżu. Do rezerwatu poszłam leśnymi ścieżkami z Pierścienicy, popularnie zwanej przez kielczan "Stadionem" lub "Skocznią". O Pierścienicy już pisałam, zachęcam do lektury tekstu (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/05/pierscienica-i-biesak-21-pazdziernika.html). Tak wyglądają Kielce widziane ze szczytu Pierścienicy o zachodzie jesiennego słońca:


Do rezerwatu prowadzą malownicze, leśne trakty. Warto poświęcić chwilę na ich obejrzenie:



A sam rezerwat prezentuje się następująco:



Rezerwat leży w obrębie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, a utworzony został w 1981 roku w miejscu dawnego kamieniołomu. Po zalaniu go wodą utworzyło się urokliwe jeziorko (zwane przez miejscowych Żabim Stawem):


Ochroną rezerwatu podlegają wychodnie skał z ordowiku i kambru z systemem uskoków i luster tektonicznych. 



Warto też zwrócić uwagę na roślinność, w której przeważa bór mieszany z sosnami, dębami, jodłami, bukiem i topolą:



Podsumowując: spacer po Pierścienicy czy rezerwacie Biesak-Białogon nie zajmie Wam wiele czasu, jeśli macie wolne popołudnie, wybierzcie się koniecznie! Warto miło spędzić czas na łonie przyrody i dotlenić się lasem, choć położonym na terytorium miasta 😊.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku