Rezerwat i szczyt Kamień Michniowski oraz Barbarka 8 lipca 2023 roku

W upalną sobotę nic tak nie sprzyja, jak mała wycieczka 😎. Sprawdźcie, gdzie wybrałam się tym razem!



Rezerwat przyrody, a zarazem szczyt zaliczany do Korony Gór Świętokrzyskich, Kamień Michniowski, zlokalizowany jest w lesie należącym do Nadleśnictwa Suchedniów, na obszarze Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy miejscowościami Michniów i Wzdół Rządowy. Do rezerwatu dotarłam niebieskim szlakiem z parkingu przed Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Dziś nie będę Wam o nim opowiadać, jest na tyle ciekawe, że zdecydowanie zasługuje na oddzielny tekst! Wiedzcie, że znajduje się ono przy trasie łączącej Suchedniów z Bodzentynem. Udało mi się zaobserwować, że porusza się nią mnóstwo zamiejscowych samochodów, myślę zatem, że nawigacja kieruje tędy turystów z trasy S7 do Łysicy czy Świętego Krzyża.




Po rezerwacie także poruszałam się cały czas niebieskim szlakiem. Jest on świetnie oznaczony, wszystkie warte uwagi obiekty znajdują się tuż przy szlaku, brawa dla projektantów jego przebiegu! Ochroną rezerwatu podlegają tu wychodnie skał piaskowca triasowego:





Jak widzicie, ukształtowały się one w ciekawe formy skalne. Warto obejrzeć je z każdej strony:





W jednej ze skał znajduje się wlot do Jaskini Ponurego - w tych bowiem lasach przebywali w 1943 roku partyzanci zgrupowania "Ponurego". 


Atrakcje geologiczne to niejedyne, co chroni rezerwat, warto obejrzeć także wielogatunkowe zbiorowiska leśne z przeważającą jodłą pospolitą:






Po obejrzeniu rezerwatu poszłam dalej niebieskim szlakiem do wierzchołka Kamienia Michniowskiego (435 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Pasma Sieradowickiego Gór Świętokrzyskich. Pobrałam za pomocą kodu QR certyfikat zdobycia góry:
Dalej skręciłam za szlaku niebieskiego na czarny i nim dotarłam częściowo przez las, częściowo przy łąkach i polach do Wzdołu Rządowego:




Tu przy drodze z Bodzentyna do Suchedniowa znajduje się zatoczka z małym parkingiem, a przy niej kapliczka św. Barbary. Wzniesienie także zwane jest przez miejscowych Barbarką. Czemu akurat taka patronka? Bowiem drogą przemieszczali się codziennie górnicy wędrujący do kopalni w Suchedniowie, a patronką górników jest właśnie św. Barbara. Zobaczcie, jak wygląda pomnik pamięci walczących w II wojnie światowej z nazistowskim okupantem zlokalizowany obok kapliczki:


A sama kapliczka św. Barbary prezentuje się następująco:


Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstała. Jej architektura sugeruje XIX wiek, ale być może już wcześniej stała tu jej poprzedniczka, tradycja górnicza w regionie sięga bowiem średniowiecza. Ale to jeszcze nie wszystko. Kapliczka wspomniana jest w przewodnikach turystycznych po województwie świętokrzyskim jako miejsce widokowe. Czemu? Rozpościera się z niej taki krajobraz:


Wieś w dole to Wzdół Rządowy. Możecie dostrzec charakterystyczny dla ziemi kieleckiej układ wsi zwany rzędówką (domy ustawione "rzędem" jeden za drugim równolegle do drogi i długie, wąskie pola ciągnące się za nimi, o szerokości działki). Obejrzyjcie widoki z Barbarki:



Użyłam słowa krajobraz, by nawiązać do Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, która narodziła się w umysłach kieleckich fotografów (m.in. Pawła Pierścińskiego, Janusza Buczkowskiego, Jana Siudowskiego) na przełomie lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku właśnie w tych okolicach. Panowie fotografowali kielecczyznę, zwłaszcza pola i wsie o charakterystycznej rzeźbie terenu według kanonu: zdjęcia były czarno-białe, głównym narzędziem był światłocień, a dla podkreślenia jego wagi kadrowano tak, by na fotografiach niewidoczne było niebo. Polecam Wam odnalezienie w Internecie fotografii wywodzących się z Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, sami zobaczycie, że znaczna ich część wykonana była w okolicy.


Z drogi widoczny jest masyw Łysej Góry ze Świętym Krzyżem na jej szczycie:


Wróciłam do parkingu przed Mauzoleum. Cała trasa zajęła mi ok. 2,5 godziny spacerowym tempem, przeszłam ok. 7,5 km. Zamieszczam zrzut ekranu z zapisaną drogą wyprawy:


Podsumowując: polecam Wam wybranie się w mniej znane, a równie atrakcyjne miejsca w świętokrzyskim! Zachwycają krajobrazem!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku