Ogród Botaniczny w Kielcach

Chyba każda MAMA lubi kwiaty i rośliny, więc na Dzień Mamy tekst specjalnie dla nich, o kieleckim Ogrodzie Botanicznym. Jeśli jeszcze nie macie pomysłu na prezent, to z pewnością ucieszą się z zaproszenia do Ogrodu:


Ja odwiedziłam Ogród Botaniczny już kilkukrotnie, w związku z tym zdjęcia będą pochodzić z kilku lat i z różnych miesięcy, a co zatem idzie różnych okresów rozwoju roślin.

Ogród stanowi część Geonatury Kielce i jako taki jest jednostką budżetową miasta Kielce.



Powstawał niedawno, między 2009 i 2019 rokiem, ale pomysł jego założenia, poszukiwania miejsca, negocjacje ze zmieniającymi się władzami miasta i uczelni oraz projektowanie trwało dobrych kilkadziesiąt lat! Dlaczego władzami uczelni? Ponieważ Ogród jest współprowadzony przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego (wcześniej Akademię Świętokrzyską).


Kielecki Ogród Botaniczny, przez to, że jest młody, intensywnie się rozwija. Co roku można w nim zobaczyć nowe kompozycje nasadzeń, organizowane są liczne warsztaty, zajęcia edukacyjne i terapeutyczne, a nawet nocowanie pod namiotami! Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Ogród, a bez wątpienia warto, wybierzcie opcję zwiedzania z przewodnikiem! Pracownicy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i pasją, nie tyle książkową, co praktyczną, z przyjemnością odpowiadają na pytania i przedstawiają ciekawostki.


To, co wyróżnia kielecki Ogród spośród innych, to położenie. Zlokalizowany jest na zboczu Góry Karczówki, przez co możliwe było utworzenie w jego obrębie odsłonięcia skalnego oraz wąwozu:




Ogród Botaniczny podzielony jest na kilka stref.

Dział roślin ozdobnych, w którym przeważają kwiaty: róże i azalie, piwonie, hortensje, lilie:



Dział roślin użytkowych z ziołami, przyprawami, sadem, ogrodem warzywnym, zbożami, a nawet winnicą!




Dział flory rodzimej, tu prezentowane są lokalne rośliny m.in. Gór Świętokrzyskich i Ponidzia: bór jodłowy, murawy, wrzosowisko czy alpinarium.



Jest też dział roślin chronionych i zagrożonych, a także dział flory wodnej i bagiennej z oczkami wodnymi.


Dostępne są także ogrody pokazowe: w stylu francuskim, japońskim, orientalnym czy śródziemnomorskim.







A dla przyjaciółek pszczółek: łąka kwietna.


Podsumowując: koniecznie odwiedźcie Ogród Botaniczny, jeśli tylko możecie, to zabierzcie do niego Wasze Mamy 😊 Ja polecam serdecznie!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku