Jaskinia Zbójecka i Wąwóz Dule koło Łagowa 31 maja 2024 roku

Łagów to niewielkie miasto położone w powiecie kieleckim, na jego wschodnim krańcu, mniej więcej w połowie drogi z Kielc do Opatowa. Jednymi z turystycznych atrakcji gminy są Jaskinia Zbójecka i Wąwóz Dule:





Dotarcie samochodem do Jaskini Zbójeckiej nie jest trudne, z trasy S74 w Łagowie wystarczy zjechać w kierunku ulicy Dule i po przejechaniu ok. kilometra znajdziemy się w wąwozie przed jaskinią.


Dno Wąwozu Dule to właśnie ulica zapewniająca dojazd mieszkańcom miejscowości. Malowniczo się wije między wzniesieniami wąwozu.


Jak powstał Wąwóz Dule? Najbardziej prawdopodobna jest hipoteza mówiąca o tym, że niegdyś był on wnętrzem jaskini krasowej i został odsłonięty po zawaleniu się jej stropu. W Wąwozie Dule zaobserwowano czarne wapienie i łupki margliste obfitujące w ślady głowonogów.



Na wschodnim, wyższym i bardziej stromym zboczu wąwozu znajduje się Jaskinia Zbójecka:




Dostanie się do niej jest łatwe, ponieważ utworzono serpentynową ścieżkę z dna wąwozu. Znajdują się tu też tablice dydaktyczne, niestety zniszczone:



Jaskinia Zbójecka jest pomnikiem przyrody. Mierzy około 200 metrów długości i można do niej wchodzić, jednak jedynie pierwsza komora przy samym wlocie jest dość szeroka i wysoka, wchodzenie głębiej wymaga przygotowania.




Wlot Jaskini Zbójeckiej znajduje się na wysokości 312 m n.p.m. i jest szeroki na 3,5 i wysoki na 2,7 m.


Jaskinia jest jaskinią krasową, powstała w wapieniach dewońskich w pliocenie. Nacieki występują wyłącznie w Sali Naciekowej i należą do nich stalagmity, stalaktyty, kolumny, polewy i draperie. 


W komorze wejściowej można natomiast obejrzeć roślinność występującą w oświetlonej światłem dziennym części jaskini:


Jaskinię Zbójecką zamieszkują nietoperze, w tym podkowiec mały, którego występowanie w województwie świętokrzyskim zostało zaobserwowane po raz pierwszy właśnie koło Łagowa. Wiadomo jednak, że niegdyś jaskinia była zamieszkiwana, ponieważ znaleziono w niej ceramikę i kości dzika bądź świni datowane na XI-XII wiek.


A skąd nazwa Jaskini Zbójeckiej? Wiąże się z nią legenda o zbóju Madeju, którego jedną z domniemanych lokalizacji jest właśnie owa jaskinia pod Łagowem. Madej był okrutnym zbójem, który zabił nawet własnego ojca, a matce darował życie tylko po to, żeby mu gotowała. Mieszkał w jaskini. Pewnego razu do jaskini zawędrował Bolko, który chciał odpocząć w drodze do Piekła po cyrograf. Madej nie zabił go jednak, nakazał dowiedzieć się w Piekle, jaka kara czeka na niego po śmierci. Bolko zapytał o to samego Lucyfera, który pokazał mu łoże przyszykowane na Madeja ("madejowe łoże"). Stalowe łoże najeżone ostrzami, nożami, hakami miało być zawieszone nad ogniem, a z góry spływać miała roztopiona siarka. Bolko wrócił do Madeja, opowiedział mu o karze, która go czeka. Madej tak się przestraszył, że postanowił zrezygnować z dotychczasowej profesji. Bolko wbił w ziemię maczugę i nakazał Madejowi codziennie podlewać ją wodą przyniesioną w ustach na kolanach z pobliskiego strumienia. Po 20 latach Bolko został biskupem i przejeżdżając w pobliżu odwiedził jaskinię Madeja. Zastał tam starca i pokaźne drzewo obfitujące w jabłka niedające się jednak zerwać. Madej wyspowiadał się przed biskupem, jabłka zamieniły się w gołębie i odleciały, a Madej rozsypał się w proch. Dowiedzieć się tego można w znakomitym Parku Legend w Nowej Słupi u podnóża Świętego Krzyża (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/12/park-legend-w-nowej-supi-15-sierpnia.html):



Skoro o Świętym Krzyżu mowa, to góra Łysiec, na szczycie której wzniesiono klasztor, dziś mieszczący rzekome relikwie Krzyża, jest doskonale widoczna z łąki porastającej górę nad wlotem Jaskini Zbójeckiej:


Obejrzyjcie panoramę okolicy:







Podsumowując: polecam Wam zajrzeć do Wąwozu Dule i Jaskini Zbójeckiej, zwłaszcza, że znajdują się one tak blisko jednej z głównym dróg krajowych łączących Łódź z Lublinem. W okolicy polecam także Opatów z Podziemiami (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/07/podziemia-opatowskie-31-maja-2024-roku.html) oraz kilka gór Korony Gór Świętokrzyskich, m.in. Jaźwinę (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/08/gora-jazwina-koo-rakowa-31-maja-2024.html) i Drogosiową (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/05/gora-drogosiowa-koo-bielin-30-marca.html).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku