Park Legend w Nowej Słupi 15 sierpnia 2023 roku

Czy słyszeliście legendę o pielgrzymie z Nowej Słupi, który co roku przesuwa się na klęczkach w stronę klasztoru Świętego Krzyża o odległość ziarnka piasku, a gdy dotrze na szczyt, to nastąpi koniec świata? Wiecie, kto i dlaczego straszy na Zamku w Chęcinach? Pamiętacie etymologię nazwy miasta Kielce albo rzeki przez nie przepływającej, Silnicy? Wiecie, kto i w jaki sposób obronił królewski Sandomierz przed najazdem Tatarów? A może chcecie zobaczyć, jak wyglądały słynne sabaty czarownic? Żeby sprawdzić to wszystko, a także o wiele więcej - zajrzyjcie do nowo otwartego Parku Legend w Nowej Słupi, u podnóża Łysogór!


Choć atrakcja ma zaledwie kilka miesięcy, to bije rekordy popularności w zakresie opinii i ocen turystów z całej Polski. Przyczyniło się to do wyróżnienia Parku Legend Certyfikatem "Turystyczne Odkrycie Roku" przez Polską Organizację Turystyczną. Sama miałam okazję go odwiedzić już trzykrotnie, za każdym razem przywożąc ze sobą inną grupę zwiedzających, w tym z różnych stron kraju i zza granicy, a relacje są zgodne - rewelacja!



Po przybyciu na miejsce do Nowej Słupi najpierw naszym oczom ukazuje się nowoczesny, ale wspaniale wkomponowany w otoczenie, głównie za sprawą geometrycznych brył i użyciu naturalnych surowców, budynek Parku Legend. 



Przed nim znalazło się miejsce na spory parking, niewielki amfiteatr, utrzymany w średniowiecznej stylistyce plac zabaw i teren zielony umożliwiający wypoczynek "pod chmurką".



Wewnątrz Park Legend także robi wrażenie, pomieszczenia są zaaranżowane w sposób przemyślany, a przy tym schludny:




Po zakupieniu biletów (normalny to koszt ok. 30 zł) - choć w sezonie, zwłaszcza w weekendy i dni wolne, radzę zarezerwować wejście wcześniej online, bowiem chętnych jest tylu, że zdobycie biletów na miejscu może okazać się niemożliwe - wkraczamy na ścieżkę kilkunastu legend związanych z województwem świętokrzyskim. Naszym wirtualnym przewodnikiem jest pielgrzym z Nowej Słupi. Zwiedzamy kolejne interaktywne wystawy przybliżające świętokrzyskie legendy, co trwa około godzinę, ale uwierzcie - czas w Parku Legend płynie zupełnie innym tempem:










Po wyjściu ze ścieżki legend czeka nas jeszcze około 10-minutowy seans w kinie 3D. Prezentowany film jest swego rodzaju wizytówką atrakcji turystycznych całego województwa.


Następnie czeka nas wcielenie się w rolę czarownicy i kilkuminutowy lot na miotle - za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości zamkniętej w goglach VR:


Na koniec atrakcja głównie dla najmłodszych, choć i starsi z łatwością znajdą coś dla siebie - sala gier i zabaw edukacyjnych podsumowujących świętokrzyskie legendy i atrakcje turystyczne okolicy:



Podsumowując - jeśli jeszcze nie byliście w Górach Świętokrzyskich lub wracacie w nie po dłuższej przerwie, koniecznie zacznijcie swoją przygodę ze zwiedzaniem regionu od wizyty w Parku Legend! Jeśli natomiast mieszkacie na kielecczyźnie bądź odwiedzacie ją regularnie, to Park Legend przypomni Wam i podsumuje wiedzę i doświadczenia związane z Górami Świętokrzyskimi. Jak mówią organizatorzy Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra" - gmina Nowa Słupia i Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego - "przedmiotem działalności Parku jest ukazanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego Ziemi Świętokrzyskiej związanego z wyjątkową historią regionu i bogactwem legend". Ze swojej strony chcę dodać, że wreszcie narracja nie jest przaśna, siermiężna, a taką pamiętam z dzieciństwa, za to obfituje w dumę, wyjątkowość i magię 😊

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku