Plac Artystów w Kielcach 28 października 2023 roku

Spacerując głównym deptakiem Kielc - ulicą Sienkiewicza - w pewnym momencie ukazuje nam się przepiękna panorama Wzgórza Zamkowego z dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/paac-biskupow-krakowskich-w-kielcach-10.html) i Katedrą Wniebowzięcia NMP (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/10/katedra-wniebowziecia-nmp-w-kielcach-10.html). Jak to się stało, że w zwartej zabudowie śródmiejskiej ulicy znalazła się przerwa umożliwiająca obejrzenie tych pomników historii?



Owa przerwa, w 2006 roku zrewitalizowana i określana mianem Placu Artystów, ma swój początek kilkaset lat temu, bowiem w tym miejscu stały zabudowania Kanonii Brzechów - domu księży kanoników. Po ich wyburzeniu w latach 50-tych XX wieku zdecydowano o niezabudowywaniu działki, z pewnością atrakcyjnej pod względem ewentualnych zysków, ale wówczas koncepcja urbanistyczna zakładająca, że mieszkańcy Kielc zasługują na ogólnodostępne miejsca relaksu wkomponowane w tkankę miejską, wygrała. 




Plac Artystów ogranicza od południa Wzgórze Zamkowe. Tu zlokalizowano w 1973 rzeźbę Henryka Wróblewskiego "Echa Gór Świętokrzyskich".


Stoi ona nieopodal siedziby Biura Wystaw Artystycznych. Klasyczny budynek powstał w pierwszych latach XX wieku z projektu wybitnego i znanego kieleckiego architekta, Stanisława Szpakowskiego. Wpierw mieścił przytułek dla prawosławnych, później przez lata przedszkole. Dziś w BWA organizowane są wystawy. 


Przed wejściem stoją ciekawe rzeźby:



A od strony Wzgórza Zamkowego stworzono scenografię kojarzącą się z Halloween.


Jest tu też niewielkie romantyczne miejsce na randkę:


Przed budynkiem BWA znajdziemy także pomnik Dzika Kiełka - związanego według legendy z założeniem miasta Kielce. Legendę ową już Wam przytaczałam (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/rezerwat-sufraganiec-koo-kielc-17.html), zresztą tablice wokół Kiełka także umożliwiają jej lekturę:








Plac Artystów od wiosny do jesieni gości liczne festiwale, koncerty, spektakle, a także czasowe wystawy plenerowe. To tłumaczy nazwę miejsca. Poza sezonem o artystycznym charakterze placu świadczy niewielki amfiteatr czy rzeźba artysty:



W budynku sąsiadującym z Placem Artystów od zachodu znajdują się ważne siedziby instytucji na turystycznej mapie Kielc, biuro PTTK i Informacja Turystyczna:


Tutaj także odnalazłam dla większości spacerowiczów nieprzydatną tablicę, ale odgrywającą istotną rolę dla osób niewidomych bądź niedowidzących - wytłoczony plan śródmieścia z zaznaczonymi ważnymi miejscami. Takie tablice są w kilku miejscach centrum Kielc. Cieszę się, że miasto wychodzi naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami.


Podsumowując: mam nadzieję, że podczas kolejnego spaceru po Kielcach z większą świadomością zwrócicie uwagę na walory Placu Artystów. Zachęcam także do powędrowania dalej, np. do Parku Miejskiego im. Staszica (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/park-miejski-im-staszica-w-kielcach-9.html).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku