Muzeum Historyczne w Białymstoku 24 listopada 2023 roku
Muzeum Historyczne w Białymstoku stanowi oddział Muzeum Podlaskiego. Znajduje się ono w kamienicy przy ul. Warszawskiej 37. Pałacyk powstał w latach 1910-1913, czyli epoce secesji, stąd elewacja przedstawia właśnie styl secesyjny:
Od 1923 roku Pałacyk należał do rodziny Cytronów, przemysłowców posiadających chociażby prężnie działającą fabrykę włókienniczą w Supraślu. Do białostockiej kamienicy wprowadził się Beniamin Cytron, a część budynku wynajmował Inspektoratowi Szkolnemu, Izbie Skarbowej i Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu. Przed wybuchem II wojny światowej Cytronowie wyjechali z Polski. W czasie wojny w budynku mieściło się Krajowe Towarzystwo Prus Wschodnich, od 1944 roku administracja radziecka. Następnie od 1947 roku Pałacyk zajmował Urząd Bezpieczeństwa, a od 1974 roku Milicja Obywatelska. Już w 1976 roku kamienica gościła Muzeum Ruchu Rewolucyjnego przekształcone w 1990 roku w Muzeum Historyczne. W związku z zawiłymi losami budynku jego oryginalne wyposażenie nie stanowi dziś wystawy stałej. Oryginalna jest elewacja, stolarka, klatka schodowa, układ pomieszczeń.
Zasadniczą częścią stałej ekspozycji Muzeum jest wystawa "W białostockiej kamienicy". Wyposażenie wnętrz mieszkania to pochodzące z epoki przełomu XIX i XX wieku meble, zastawa, dywany, obrazy, przedmioty użytkowe. Część z nich faktycznie dekorowała białostockie domy, część pochodzi z Warszawy, Wilna, a nawet Niemiec czy Rosji. W Muzeum tak je jednak skomponowano, że stanowią jednolite, gustownie urządzone wnętrze zamożnych mieszczan sprzed 100 lat:
W jednej z sal można obejrzeć makietę Białegostoku z doby największego rozkwitu przypadającej na drugą połowę XVIII wieku. Makieta jest naprawdę spora - 3,5 na 5 m! Wrażenie robi jej iluminacja, której towarzyszy opowiadanie losów miasta przez narratora. Wiernie odtworzono cieki wodne, układ ulic, świątynie katolicką, prawosławną i judaistyczną, cmentarze, a przede wszystkim stanowiący centrum życia w mieście Pałac Branickich.
Kolejna wystawa poświęcona jest przedwojennemu Hotelowi Ritz, który właściwie sąsiadował z terenem Pałacu Branickich. Uchodził za synonim luksusu, ekskluzywności. Białostoczanie i goście przybywający do miasta mogli w nim przenocować w stylowych nowoczesnych apartamentach, skosztować wykwintnej europejskiej kuchni, posłuchać jazzu czy wziąć udział w wystrzałowym balu. Hotel spłonął pod koniec II wojny światowej i nie zdecydowano o jego odbudowie, w związku z czym dziś o jego świetności możemy przekonać się z makiety:
W Muzeum akurat zorganizowana była wystawa tymczasowa przedstawiająca losy powstania styczniowego na terenie Białostocczyzny:
Podsumowując: zachęcam do odwiedzenia Muzeum Historycznego w Białymstoku. Bilety nie są drogie, normalny to koszt 14 zł. Przypominam także relację ze zwiedzania Muzeum Historii Kielc (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/muzeum-historii-kielce-13-maja-2023-roku.html ).
Komentarze
Prześlij komentarz