Niebieski Szlak Spacerowy po Kielcach 16 lutego 2024 roku
Zapewne nieraz zetknęliście się z takimi oznaczeniami na słupach, drzewach:
Są to szlakówki, czyli oznaczenia szlaków turystycznych PTTK. Szlakówki mają różny wygląd w zależności od rodzaju, widoczna na zdjęciu powyżej, kwadratowa z wpisanymi dwoma symetrycznymi trójkątami białym i kolorowym to symbol szlaku spacerowego. W Kielcach jest kilka oznakowanych przez PTTK szlaków spacerowych, dziś zapraszam do zapoznania się z relacją z przejścia szlaku niebieskiego. Zaczyna się on na Placu Artystów (o którym już opowiadałam: https://dariipodroze.blogspot.com/2023/12/plac-artystow-w-kielcach-28.html ).
Następnie szlak prowadzi nas zboczem Wzgórza Zamkowego, skąd widać Pałac Biskupów Krakowskich (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/paac-biskupow-krakowskich-w-kielcach-10.html ).
Tu mijamy rzeźbę "Przysięga miłości" nad Źródełkiem Biruty:
Dalej idziemy wokół Stawu Podzameckiego w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/park-miejski-im-staszica-w-kielcach-9.html ).
Szlak przeprowadza nas na drugą stronę ul. Ogrodowej w kierunku Skweru Szarych Szeregów (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/skwer-szarych-szeregow-w-kielcach-23.html ).
Po przejściu przez Skwer wzdłuż Silnicy trafiamy na ul. Krakowską i dalej do rezerwatu przyrody Kadzielnia (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/11/rezerwat-kadzielnia-w-kielcach-21.html ).
Po rezerwacie Kadzielnia można spacerować na wiele sposobów, górą, dołem, wokół centralnej Skałki Geologów. Szlak wiedzie natomiast ścieżką z platformami widokowymi między parkingiem a stawem w stronę ul. Pakosz, a stąd ścieżką do pomnika "Bojowników o wyzwolenie narodowe".
Następnie idziemy al. Legionów do Parku Baranowskiego:
Tutaj szlak wiedzie do Hali Legionów i dalej wprowadza nas do lasu na Stadionie:
Przez las na Stadionie niebieski szlak wytyczony jest szeroką, przestronną ścieżką wzdłuż al. Na Stadion aż do wyciągu pod Pierścienicą (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/05/pierscienica-i-biesak-21-pazdziernika.html ).
Tu szlak kończy bieg, co także jest oznaczone: kolorową kropką na białym okrągłym polu.
Jak widzicie, szlak ma niecałe 5 km i w spokojnym, spacerowym tempie pokonuje się go w niespełna 1,5 godziny.
Podsumowując: zachęcam do przejścia się niebieskim szlakiem spacerowym po Kielcach. Szlak jest prosty, podołają mu nawet małe dzieci czy seniorzy. Dodatkowym atutem są liczne punkty widokowe mijane po drodze, może to być zatem jeden ze sposób zwiedzania atrakcji w mieście.
Komentarze
Prześlij komentarz