Tykocin 25 listopada 2023 roku

Jesienią ubiegłego roku zwiedziłam podlaskie miasteczko Tykocin. Tykocin położony jest w powiecie białostockim, niedaleko trasy ekspresowej S8 łączącej Warszawę z Białymstokiem. Dzięki temu dojazd do miasteczka nie powinien stanowić wyzwania. Spacer po zabytkowym centrum Tykocina (wpisanym na listę Pomników Historii Polski jako jeden z niewielu ponad 100 miejsc w kraju) zaczęłam od Wielkiej Synagogi (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/01/wielka-synagoga-w-tykocinie-25.html).


Żydzi stanowili znaczny odsetek mieszkańców Tykocina, osiedlali się w nim już w XVI wieku. Murowaną Synagogę wzniesiono w XVII wieku w stylu barokowym. Warto także zajrzeć do dawnego Domu Talmudycznego w sąsiedztwie Synagogi, gdzie czeka nas wystawa poświęcona historii Tykocina (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/01/muzeum-w-tykocinie-25-listopada-2023.html). Oba obiekty zwiedza się na wspólnym bilecie. Obejrzyjcie jeszcze Synagogę z zewnątrz oraz stare, zabytkowe domy i brukowane uliczki w jej otoczeniu:




Następnie przeszłam w kierunku Rynku po drodze mijając także zabytkowy budynek dziś mieszczący instytucje Miasta i Gminy Tykocin:


Duży Rynek to zabytek z okresu lokacji miasta, przebudowany w XVII wieku w dobie baroku na kształt trapezu. 


Na środku Rynku znajduje się pomnik Stefana Czarnieckiego pochodzący z 1763 roku. Szacuje się, że to drugi w historii Polski świecki pomnik, wcześniej pomniki poświęcone były wyłącznie postaciom związanym z religiami. Pomnik zbudowany jest z piaskowca szydłowieckiego, a Czarniecki dzierży w podniesionej ręce złotą buławę:


Z Dużym Rynkiem sąsiaduje kościół pw. Świętej Trójcy, także barokowy, z fundacji Jana Klemensa Branickiego (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/01/koscio-swietej-trojcy-w-tykocinie-25.html). Jest charakterystyczny dzięki swojej unikatowej architekturze. 



Z Rynku przeszłam nad przepływającą przez Tykocin Narew, po drodze oglądając zabytkowe zadbane drewniane domy otaczające Rynek, piękne w śnieżnej odsłonie:





Przepływająca przez Tykocin Narew zdecydowała o potędze gospodarczej niewielkiego miasteczka, zapewniała bowiem naturalną granicę, a także dawała możliwość transportu towarów czyniąc Tykocin ośrodkiem handlowym. Dziś można ją obejrzeć z bulwaru ułatwiającego spacerowanie:




Podsumowując: Tykocin jest na tyle malowniczy, że mogliśmy obejrzeć go w licznych filmach, m.in. "Białej Sukience", "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą". Oprócz wyżej wymienionych zabytków warto zobaczyć także alumnat wojskowy dziś mieszczący restaurację, Mały Rynek, Zespół Klasztorny Bernardynów czy Zamek Zygmunta II Augusta. Zachęcam do eksploracji 😀

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku