Kościół św. Magdaleny w Paryżu 5 stycznia 2024 roku

W VIII dzielnicy Paryża, w pobliżu Opery, Placu Zgody, Luwru i Pól Elizejskich znajduje się kościół św. Magdaleny. Jest nietypowy, ponieważ reprezentuje styl architektoniczny określany neoklasycystycznym. Sami zobaczcie bryłę świątyni:


Wcześniej w tym miejscu stał już kościół, ale dzielnica (wówczas określana jako przedmieścia, choć dziś stanowi właściwie ścisłe śródmieście) prężnie się rozwijała, więc w połowie XVIII wieku zdecydowano o rozbudowie, by budynek pomieścił więcej wiernych. Niestety przez kolejnych niemal 100 lat zawirowania dziejowe Francji spowodowały, że koncepcje architektoniczne, a nawet przeznaczenie budynku (myślano m.in. o przekształceniu go w dworzec kolejowy) co chwilę się zmieniały, przerywane zmianami królów, rewolucjami, brakiem funduszy. Finalnie budynek poświęcono i oddano do użytku przez wiernych w 1842 roku. Nawiązuje stylistyką do budynków antycznych: greckich, rzymskich. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się 52 kolumny w stylu korynckim, okalające geometryczną bryłę świątyni i portyk fasady frontowej zwieńczony płaskorzeźbą przedstawiającą Sąd Ostateczny.   


Wnętrze kościoła nawiązuje do architektury klasycznej m.in. kopułami dostarczającymi do ogromnego wnętrza światło słoneczne, a kolumny korynckie podtrzymują łukowato zwieńczone sklepienia wewnętrznych kapliczek w świątyni:


W środku kościoła św. Magdaleny uwagę przykuwają liczne rzeźby świętych, scen biblijnych, wreszcie rzeźbiony ołtarz główny, bardziej kojarzący się ze światem starożytnego Rzymu, tak różny od pozłacanych ołtarzy z obrazami czy freskami znanymi ze świątyń gotyckich, barokowych:




Ale tu także nie zabrakło zdobień typowych dla przepychu. Kopuła nad prezbiterium pokryta jest wielobarwną polichromią z postaciami związanymi z historią Kościoła, ale i władcami Francji:


We wnętrzu znajdują się rzekome relikwie św. Magdaleny, która miała umrzeć właśnie na terenie dzisiejszej Francji:


A jak wspaniałe organy zdobią świątynię, jednocześnie umożliwiając organizowanie w jej wnętrzu wspaniałych koncertów muzyki klasycznej!


Do ciekawostek związanych z kościołem św. Magdaleny w Paryżu można jeszcze zaliczyć fakt powiązania z Polakami. To tu odbyła się msza żałobna po śmierci Fryderyka Chopina i to stąd wyruszył kondukt żałobny z trumną Adama Mickiewicza, którego ciało sprowadzono do Francji z Konstantynopola, gdzie zmarł. Ale kościół ten jest popularnym miejscem ceremonii pogrzebowych, tu odbyły się msze żałobne po śmierci Offenbacha, Edith Piaf, Coco Chanel, Josephine Baker czy Marleny Dietrich. Nic dziwnego, świątynia jest przestronna, daje wspaniałą oprawę muzyczną i klasyczną, może trochę minimalistyczną szatę dekoracyjną. A po wyjściu, ze schodów ukazuje się widok szerokiej arterii z Placem Zgody na drugim planie i także klasycznym budynkiem Pałacu Burbonów w tle. 


I za to kocham Paryż - spójna, przemyślana urbanistyka sprzed stuleci zaplanowana tak, by nawet po wielokrotnym zwiększeniu się liczby ludności miasta oraz pomimo zmian w stylu życia wciąż wystarczała do zaspokojenia potrzeb mieszkańców.

Podsumowując: zachęcam do odwiedzenia kościoła św. Magdaleny w Paryżu. Polecam także lekturę wcześniejszych wpisów związanych ze stolicą Francji:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku