Wiślica 11 maja 2024 roku
Wiślica, dziś niewielkie miasto na Ponidziu, na południu województwa świętokrzyskiego, w czasie panowania Piastów miało spore znaczenie dla losów kraju. Zwiedziłam Wiślicę wiosną ubiegłego roku.
Poznawanie historii miasta rozpoczęłam od odwiedzenia Muzeum Archeologicznego - oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach. Można tu obejrzeć fundamenty najstarszych romańskich świątyń później zastąpionych przez znaną do dziś Kolegiatę, w tym XI-wieczny kościółek prawdopodobnie pw. św. Mikołaja.
Widziałam "płytę orantów" - jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej na świecie.
W Muzeum znajdują się także makiety, tablice dydaktyczne, biżuteria, broń, przedmioty codziennego użytku. Całość jest multimedialna, a zwiedza się wyłącznie z przewodnikiem, który opowiada o dziejach miasta.
Więcej o Muzeum w tekście: https://dariipodroze. blogspot.com/2024/05/muzeum- archeologiczne-w-wislicy-11- maja.html.
Po zwiedzeniu Muzeum przyszedł czas na zajrzenie do Kolegiaty w Wiślicy - ufundowanej w 1350 roku przez króla Kazimierza Wielkiego.
To tu zobaczyć można XV-wieczną tablicę fundacyjną, XIV-wieczne bizantyjsko-ruskie polichromie, figurę Matki Boskiej - Madonny Łokietkowej z ok. 1300 roku:
Podsumowanie walorów zabytku w tekście: https://dariipodroze. blogspot.com/2025/03/ kolegiata-w-wislicy-11-maja- 2024-roku.html.
Następnie zajrzałam na niewielki, skromny Rynek.
Udałam się do Domu Długosza - gotyckiego budynku mieszczącego niegdyś dom kanoników i wikariuszy. To tu Jan Długosz, kronikarz, kustosz i kanonik Kolegiaty uczył synów króla Kazimierza Jagiellończyka, także późniejszych królów.
Obecnie w Domu Długosza mieści się Muzeum Parafialne: https:// dariipodroze.blogspot.com/ 2025/01/dom-dugosza-w-wislicy- 11-maja-2024-roku.html.
Na koniec udałam się jeszcze na teren wczesnośredniowiecznego grodziska nieco oddalonego od Rynku. Po drodze minęłam fundamenty kościoła pw. św. Marcina.
Grodzisko powstało prawdopodobnie w X-XI wieku i miało charakter warowny. Dziś wybudowano tu ścieżki na wale i symbolicznie wskazano miejsca po słowiańskich przedchrześcijańskich "zabudowaniach".
Tekst o grodzisku: https:// dariipodroze.blogspot.com/ 2024/06/grodzisko-w-wislicy- 11-maja-2024-roku.html
Podsumowując: serdecznie polecam wycieczkę do Wiślicy! W świętokrzyskim warto zajrzeć także na pewno do Chęcin (https://dariipodroze.blogspot.com/2025/06/sciezka-mnicha-w-checinach-29-czerwca.html), Chmielnika (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/03/chmielnik-10-lutego-2024-roku.html), Sandomierza (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/12/sandomierski-pomnik-historii-18.html), Końskich (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/06/konskie-8-czerwca-2023-roku.html), Kielc (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/czerwony-miejski-szlak-spacerowy-po.html).
Komentarze
Prześlij komentarz