Ścieżka Mnicha w Chęcinach 29 czerwca 2024 roku
Jednym z pomysłów na zwiedzanie średniowiecznego, królewskiego miasteczka Chęciny pod Kielcami jest spacer wzdłuż kolejnych punktów "Ścieżki Mnicha".
Ja rozpoczęłam od punktu 1. Kamienica Niemczówka to renesansowy świetnie zachowany budynek z XVI wieku. Dziś mieści się tu Punkt Informacji Turystycznej i niewielkie muzeum. Można ją zwiedzić na bilecie łączonym - razem z Zamkiem i Synagogą.
Dalej dotarłam do punktu 2. - pomnika upamiętniającego ofiary II wojny światowej.
W pobliżu znajduje się już punkt 3. Ścieżki - klasztor bernardynek pochodzący z XVII wieku, z piękną barokową kaplicą (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/08/klasztor- bernardynek-w-checinach-29. html).
W pobliżu trafiłam na punkt 4. i dawny Szpital Św. Ducha - dziś nieużytkowany budynek popadający w ruinę.
Następnie "skrótem Mnicha":
Dotarłam do "Ścieżki Błędnego Rycerza" skąd ukazuje się widok na kościół pw. św. Bartłomieja i zaraz wyłania się wykarczowany fragment Góry Zamkowej ze schodkami prowadzącymi do wejścia do Zamku.
Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku, jedną z najważniejszych twierdz ówczesnej Polski, zwiedzałam wielokrotnie (https://dariipodroze. blogspot.com/2025/04/zamek-w- checinach-9-marca-2024-roku. html).
Z Zamku "ścieżka Mnicha" prowadzi na dawny cmentarz żydowski, zwany przez katolików kirkutem. Tam także byłam już wcześniej, znajduje się na wschodnim zboczu Góry Zamkowej w środku lasu, jest średnio zadbany, choć zachowanych macew jest na nim jeszcze całe mnóstwo.
Z kirkutu szlak prowadzi "Aleją Miłości" do kościoła pw. św. Bartłomieja. Gotycka świątynia niestety zazwyczaj jest zamknięta dla zwiedzających, mnie udało się ją obejrzeć, ponieważ trwały przygotowania do sakramentu małżeństwa ( https://dariipodroze. blogspot.com/2024/11/koscio- pw-sw-bartomieja-w-checinach- 29.html).
Punkt 11. na "ścieżce Mnicha" to synagoga - kolejny renesansowy zabytek, odnowiony i udostępniony do zwiedzania w ubiegłym roku (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/04/synagoga- w-checinach-9-marca-2024-roku. html).
Z synagogi przeszłam na Rynek Górny z małomiasteczkową zabudową, ratuszem, studnią, kramami i widokiem na Zamek:
Następnym punktem "ścieżki" jest Rynek Dolny:
A dalej XIV-wieczny klasztor franciszkanów (https://dariipodroze. blogspot.com/2025/02/klasztor- franciszkanow-w-checinach-29. html).
Ostatni, 15. punkt "ścieżki Mnicha" to także niedawno odnowiony Park Miejski.
Podsumowując: serdecznie polecam zwiedzanie Chęcin szlakiem "ścieżki Mnicha". Warto zauważyć, że część obiektów wchodzi w skład Geoparku Świętokrzyskiego na liście Światowych Geoparków pod patronatem UNESCO. A jak już będziecie w Chęcinach, koniecznie zajrzyjcie także do rezerwatu przyrody Góra Rzepka! https://dariipodroze. blogspot.com/2023/05/rezerwat- gora-rzepka-glinianki-gora. html
Komentarze
Prześlij komentarz