Pałac w Wilanowie 17 sierpnia 2024 roku
Na zwiedzanie Pałacu w Wilanowie wybrałam się latem ubiegłego roku - przy okazji wyjazdu na lotnisko w Warszawie. Pogoda była tego dnia przepiękna, co umożliwiło obejrzenie Pałacu, a zwłaszcza parku go otaczającego, w całej okazałości.
Pałac zaprojektowali w drugiej połowie XVII wieku głównie włoscy architekci dla króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery. Wcześniej w Wilanowie mieścił się znacznie mniej okazały dworek szlachecki.
Początkowo wzniesiono jedynie korpus Pałacu, skrzydła boczne dobudowano już na początku wieku XVIII. Pałac został wzniesiony w epoce baroku i właśnie barokowe elementy architektoniczne i dekoracyjne obejrzeć możemy w fasadach i elewacjach.
Pałac przybrał charakterystyczną dla baroku formę entre cour et jardin - "między dziedzińcem a ogrodem". Dlatego też wchodząc przez bramę główną obejrzeć można Pałac od strony dziedzińca, do dziś oczywiście nieco przebudowanego i obudowanego budynkami gospodarczymi:
A za Pałacem znajduje się przepiękny ogród, dziś już bardziej przypominający park:
Ogrody wilanowskie podzielić można na ogród w stylu francuskim z symetrycznymi trawnikami, żywopłotami, nienagannie zaprojektowaną roślinnością, ale i rzeźbami:
Znajdziemy tu także Ogród Różany:
Egzotyczny ogród przy budynku Oranżerii z roślinami głównie śródziemnomorskimi:
Park w stylu angielskim:
Ze stawami, po których można pływać łódkami, kajakami:
Znajdują się tu także ciekawe altany, liczne fontanny, oczka wodne, poidełka:
Warto wspomnieć, że po Sobieskim Pałac sprzedawany był przedstawicielom kolejnych rodów magnackich: Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich. Mauzoleum Stanisława Kostki Potockiego i jego żony Aleksandry wzniósł przy Pałacu ich syn na początku XIX wieku.
Co ciekawe, autorem projektu jest Henryk Marconi, on także wzniósł sąsiedni kościół św. Anny z fundacji Aleksandry Potockiej:
W świętokrzyskim Marconi zaprojektował m.in. Pałac Karskich we Włostowie, Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju, Pałac Dobieckich w Łopusznie, Pałac Wielopolskich w Chrobrzu (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/11/paac- wielopolskich-w-chrobrzu-na. html).
Podsumowując: warto obejrzeć Pałac w Wilanowie wraz z jego ogrodami. Całość znalazła się na liście Pomników Historii RP - wraz z sąsiednim rezerwatem Morysin. O rezerwacie oraz Muzeum Pałacu z jego wnętrzami opowiem jednak w osobnych tekstach, są warte szczególnej uwagi.
Komentarze
Prześlij komentarz