Wiatrak w Krasocinie koło Włoszczowy 20 lipca 2024 roku
W Krasocinie, miejscowości położonej w powiecie włoszczowskim między Łopusznem a Włoszczową, odnaleźć można ciekawą atrakcję turystyczną - to Muzeum Chleba mieszczące się w zabytkowym wiatraku typu holenderskiego.
Wiatrak jest miejscowy, nie został przewieziony. Wybudowano go ok. 1920 roku z kamienia pińczowskiego. Wcześniej także znajdował się tu wiatrak, ale drewniany.
Niestety już w okresie II wojny światowej ucierpiał i w kolejnych latach stopniowo niszczał. Wyremontowano go dopiero w latach 80-tych, kiedy to krótko gościł Muzeum Chleba. Po wyprowadzce muzeum znowu zaczął podupadać w ruinę. Dopiero kilka lat temu wiatrak ponownie zrewitalizowano. Muszę przyznać, że wygląda przepięknie! Otrzymał nowe, modrzewiowe, 15-metrowe skrzydła - działające. Odnowiono też kamienną okładzinę i zadbano o teren wokół.
I znów w wiatraku gości Muzeum Chleba, tym razem zarządzane przez miejscową bibliotekę. Czynne jest w godzinach pracy biblioteki, a w sezonie letnim także kilka godzin dziennie w weekendy.
Wewnątrz odnaleźć można rozmieszczone na trzech kondygnacjach pamiątki ludowe - zabawki, artykuły gospodarstwa domowego, wyposażenie domostw, ubrania.
Co ciekawe, eksponaty w dużej mierze pochodzą z okolicznych domów, Muzeum Chleba prowadziło bowiem zbiórkę wśród mieszkańców Krasocina.
Muzeum w tym momencie zwiedza się bezpłatnie.
Podsumowując: warto wybrać się do Muzeum Chleba w Krasocinie, w zabytkowym wiatraku typu holenderskiego. Atrakcja powinna szczególnie spodobać się dzieciom i młodzieży, by zobaczyli, jak wyglądało życie przed laty, oraz seniorom, by przypomnieli sobie dzieciństwo.
W okolicy obejrzałam także dworek w Ludyni (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/08/dworek-w- ludyni-koo-krasocina-20-lipca. html) i ruiny kościoła św. Michała (https://dariipodroze. blogspot.com/2025/04/ruiny- koscioa-w-gruszczynie-koo.html ). Blisko jest także do wieży widokowej w Bożej Woli (https://dariipodroze. blogspot.com/2025/02/wieza- widokowa-na-gorze-krzemyczej- 21.html), na szczyt Fajna Ryba (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/10/gora- fajna-ryba-koo-przedborza-21. html), a w drugą stronę do rezerwatu Milechowy (https://dariipodroze. blogspot.com/2024/05/rezerwat- milechowy-koo-maogoszcza-28. html) i na Miedziankę (https://dariipodroze. blogspot.com/2023/08/rezerwat- gora-miedzianka-12-sierpnia. html).
Komentarze
Prześlij komentarz