Rezerwat Milechowy koło Małogoszcza 28 kwietnia 2024 roku
Na terenie gminy Chęciny, w otulinie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, znajduje się ciekawy rezerwat przyrody: Milechowy. Zaliczany jest do Geoparku Świętokrzyskiego na liście Światowych Geoparków UNESCO.
Rezerwat jest spory, ma ponad 130 hektarów i utworzony został w 1978 roku. Można się do niego dostać z miejscowości Bolmin - próbowałam tego dokonać późnym latem ubiegłego roku, ale wówczas próbowały mnie żywcem pożreć komary i odpuściłam 😅 Tym razem wybrałam zwiedzanie zachodniej części rezerwatu od strony Małogoszcza, a konkretnie miejscowości Zakrucze. Do rezerwatu prowadzi tu odcinek czarnego szlaku pieszego PTTK z Małogoszcza do Chęcin.
Wybierając się samochodem należy zjechać do Zakrucza z trasy Chęciny-Małogoszcz i zostawić auto w pobliżu mostu pieszego nad spiętrzeniem Łososiny - znanej z powieści Żeromskiego Wiernej Rzeki.
Dalej szlak prowadzi przez młodniki i łąki a następnie wprowadza nas w las porastający teren rezerwatu.
W rezerwacie Milechowy dominuje las liściasty z przewagą grabu, dębu, buka.
Ochroną objęte są tu jurajskie skały wapienne:
W najwęższym miejscu pomiędzy górami mierzącymi nieco ponad 300 metrów znajduje się dość głęboki wąwóz:
A w jednej ze ścian odnaleźć możemy jaskinię: Piekło Milechowskie:
Z jej wejścia do dna wąwozu jest ok. 20 metrów, zobaczcie, jak mali są ludzie na dole 😁
Jaskinia jest długa na ok. 18 metrów i zamieszkują ją nietoperze oraz liczne pająki i owady. Nie da się wejść głębiej niż na 2-3 metry, ponieważ jej światło znacznie się zwęża.
Jaskinia nie ma bogatej szaty naciekowej, choć w głębi ponoć dostrzec można polewę kalcytową:
Oprócz tej największej jaskini, Piekła Milechowskiego, na terenie rezerwatu znajduje się kilka mniejszych i niedostępnych jaskiń. Jurajskie skały wapienne porastają liczne rośliny kserotermiczne, w tym wiele znajdujących się pod częściową bądź ścisłą ochroną. Należy więc powstrzymywać się przed wspinaczką, by nie uszkodzić roślinności.
Mnie udało się sfotografować właśnie zaczynającą kwitnąć (byłam tam w ostatnich dniach kwietnia) konwalię majową:
I zawilce wielokwiatowe:
Z roślin chronionych w rezerwacie Milechowy występuje jeszcze wiśnia karłowata, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, bluszcz pospolity i marzanka wonna. Ja natomiast dostrzegłam dąbrówkę rozłogową:
Szałwię łąkową:
Przetacznika ożankowego:
Oraz owady z rzędu pluskwiaków, kowale bezskrzydłe:
Wróciłam do Zakrucza tą samą drogą. Cały spacer zajął mi około godzinę.
Podsumowując: polecam rezerwat Milechowy!
Inną jaskinię, także zwaną Piekło, ale pod Skibami, znajdziecie na zboczu Góry Żakowej w gminie Sitkówka-Nowiny (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/jaskinia-pieko-pod-skibami-11-listopada.html ), a na północnym wschodzie województwa możecie trafić do Piekła pod Niekłaniem (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/06/rezerwat-skaki-pieko-pod-niekaniem-8.html ).
W pobliżu rezerwatu Milechowy warto odwiedzić Górę Miedziankę (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/rezerwat-gora-miedzianka-12-sierpnia.html ) i Grząby Bolmińskie (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/grzaby-bolminskie-25-sierpnia-2023-roku.html ).
Komentarze
Prześlij komentarz