Kamieniołom Szewce koło Kielc 2 marca 2024 roku
Na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym znajduje się wiele dawnych kamieniołomów. Dziś zapraszam do lektury relacji ze zwiedzania kamieniołomu Szewce w pobliżu wsi o tej samej nazwie w gminie Sitkówka-Nowiny, pomiędzy Kielcami a Chęcinami:
Dawny kamieniołom Szewce stanowi dziś pomnik przyrody ustanowiony w 2013 roku. Wydobycie prowadzono w nim do lat 60-tych ubiegłego wieku. Co wydobywano? Charakterystycznej barwy wapienie dewońskie przypominające marmur, potocznie określane "marmurami chęcińskimi". Z surowca tego powstał m.in. cokół figury św. Jana Nepomucena przed kieleckim Seminarium Duchownym, kamienne okładziny ścian i posadzek Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach czy klasztoru na Karczówce w Kielcach.
Aktualnie udostępnione turystom pozostałości kamieniołomu są niewielkie, ale fantastycznie widoczne jest warstwowanie skał w jego obrębie. Widziałam fotografie kamieniołomu Szewce sprzed kilku lat, kiedy był on mocno zarośnięty, a nawet wisiały ostrzeżenia o zakazie wstępu. W międzyczasie musiała odbyć się gruntowna renowacja, ponieważ dziś ściany kamieniołomu są dobrze zadbane, geologiczne artefakty są widoczne, a roślinność odpowiednio przycięta. Przed samym wejściem do kamieniołomu jest też wiata turystyczna z tablicami dydaktycznymi i stojakami na rowery, nieopodal przebiegają bowiem szlaki rowerowe. Jest czysto, schludnie.
Ja do kamieniołomu Szewce dotarłam od zatoczki parkingowej przy przejeździe pod trasą S7 niebieskim szlakiem pieszym prowadzącym z Chęcin do Łagowa. Szlak na tym odcinku był świetnie oznaczony.
Do samego pomnika przyrody szlak nie doprowadza, ale odchodzi od niego oznakowana ścieżka Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego z kilkoma drogowskazami, więc nie powinniście się zgubić. Ja kierowałam się także oznaczonymi ścieżkami w aplikacji Mapa Turystyczna. Spacer od zatoczki do kamieniołomu i z powrotem oraz oglądanie atrakcji zajęły mi łącznie 40 minut, przeszłam 2 kilometry:
Warto jeszcze wspomnieć, że kamieniołom Szewce znajduje się u podnóża góry Okrąglicy. Dokumenty historyczne wspominają o górnictwie w obrębie tej góry już w średniowieczu, w XIV wieku. Poszukiwano tu metodą górnictwa kruszcowego cennych rud galeny, z których pozyskiwano ołów. Galenę wydobywano także w okolicach Jaworzni (dziś to rezerwat Moczydło: https://dariipodroze.blogspot.com/2023/12/rezerwat-moczydo-koo-kielc-4-listopada.html ), na zboczach kieleckiej Karczówki, na zboczach także znajdującej się w gminie Sitkówka-Nowiny Góry Żakowej (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/03/rezerwat-gora-zakowa-koo-kielc-9-marca.html ). Pamiętajmy, że w pobliskich Chęcinach znajdował się już wtedy Zamek Królewski, co przyczyniło się zarówno do rozwoju górnictwa w regionie, jak i do udokumentowania go w źródłach pisanych.
Choć zwiedziłam kamieniołom Szewce na początku marca, to wiosna zawitała w tym roku do okolic Kielc wyjątkowo wcześnie, kwitły już przylaszczki! Pięknie prezentowały się na tle opadłych zeszłorocznych liści, w lesie przeważa bowiem drzewostan liściasty.
Podsumowując: warto zajrzeć do kamieniołomu Szewce. Jego zwiedzanie nie zajmie Wam dużo czasu, więc sugerują połączyć wizytę ze zwiedzaniem miejsc znajdujących się blisko, w promieniu 10-15 km.
Polecam rezerwat Góra Zelejowa (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/rezerwat-gora-zelejowa-koo-checin-11.html ), rezerwat Góra Rzepka (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/05/rezerwat-gora-rzepka-glinianki-gora.html ), rezerwat Góra Miedzianka (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/rezerwat-gora-miedzianka-12-sierpnia.html ), kamieniołom Stokówka (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/05/kamienioom-stokowka-koo-checin-11.html ), kamieniołom Zygmuntówka przed Czerwoną Górą (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/05/kamienioom-zygmuntowka-i-gora-patrol-30.html ), jaskinię Piekło pod Skibami (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/jaskinia-pieko-pod-skibami-11-listopada.html ) oraz Jaskinię Raj (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/10/jaskinia-raj-noc-w-raju-8-wrzesnia-2023.html ).
Komentarze
Prześlij komentarz