Rezerwat Cisów koło Daleszyc 13 kwietnia 2024 roku

Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy w województwie świętokrzyskim może pochwalić się uroczym leśnym rezerwatem przyrody "Cisów" im. prof. Zygmunta Czubińskiego. Oto relacja z jego zwiedzania:






Rezerwat Cisów nie wziął nazwy od gatunku drzew, lecz od nazwy miejscowości Cisów położonej kilkanaście kilometrów na południowy-wschód od miasteczka Daleszyce. 


Być może nazwa miejscowości wzięła się od nazwy drzewa - cis, ale obecnie ochroną w rezerwacie objęty jest las z przewagą buczyny karpackiej i domieszką jodły, dębu, sosny, modrzewia.




Rezerwat obejmuje obszar ok. 40 hektarów zalesionych południowych zboczy gór Włochy i Stołowej w Paśmie Cisowskim Gór Świętokrzyskich. Ścieżki wytyczone w rezerwacie są zatem miejscami dość strome:



Patronem rezerwatu Cisów jest prof. Zygmunt Czubiński - urodzony w Kielcach botanik, działacz ochrony przyrody. To on zabiegał o utworzenie rezerwatu, co udało się w 1970 roku.


Oprócz drzew w rezerwacie spotkać można inne rośliny: bluszcz pospolity, czworolist pospolity, dąbrówkę rozłogową, gajowca żółtego, kokoryczkę okółkową, konwalię majową, kopytnika pospolitego, przytulię wonną, żywca cebulkowego i gruczołowatego. Mnie udało się natrafić na kwitnące w pierwszej połowie kwietnia fiołki i zawilce:



Co ważne, poruszanie się po terenie rezerwatu ułatwia wytyczona ścieżka przyrodniczo-historyczna im. Wybranieckich. Dzięki niej z kolejnych tablic dydaktycznych można dowiedzieć się o walorach środowiska Cisowa, a także historii daleszyckich lasów. 




Ścieżka ma kształt pętli, po przejściu ok. 2 km wracamy do punktu wyjścia, czyli na parking przy wiacie turystycznej i symbolicznej bramie wejściowej na ścieżkę:



Mnie przejście zajęło niemal godzinę, ale czytałam z uwagą tablice oraz oglądałam florę rezerwatu (zapis z aplikacji Mapa Turystyczna).


Przed wejściem do rezerwatu wrażenie zrobiła na mnie instalacja - przekrój pnia 140-letniej jodły ściętej w 2008 roku w Nadleśnictwie Daleszyce z zaznaczonymi słojami odpowiadającymi konkretnym momentom historii Polski dziejącym się w danym okresie wzrostu drzewa:


Można wydłużyć poznawanie daleszycki lasów i przejść całą ścieżkę edukacyjną zaczynając od rezerwatu Cisów, a następnie wędrować aż do Daleszyc niebieskim szlakiem PTTK łączącym Chęciny z Łagowem. Ten odcinek ścieżki edukacyjnej Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego mierzy jednak ponad 10 km i nie wraca się do punktu wyjścia, co dla osoby, która do rezerwatu przyjechała samochodem stanowi problem.

Podsumowując: warto wybrać się na spacer po rezerwacie przyrody Cisów pod Daleszycami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku