Rezerwat Barania Góra koło Oblęgorka 3 września 2023 roku
O Oblęgorku, z Muzeum Henryka Sienkiewicza w jego dawnym pałacyku (https://dariipodroze.
Rezerwat Barania Góra obejmuje obszar ok. 80 hektarów lasu w gminie Strawczyn, na zboczu Baraniej Góry (427 m n.p.m.) w Paśmie Oblęgorskim Gór Świętokrzyskich. Z Muzeum w Oblęgorku dociera do niego pieszy czarny szlak turystyczny, na szczycie Baraniej Góry łączący się z głównym Czerwonym Szlakiem Świętokrzyskim im. Massalskiego. Rezerwat wchodzi w skład Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.
Rezerwat Barania Góry tym wyróżnia się spośród większości świętokrzyskich rezerwatów przyrody, że przez jego teren przebiega rzadko spotykany w okolicy, a wyjątkowo malowniczy wąwóz! Sami zobaczcie:
A co od 1994 roku objęte jest ochroną rezerwatu Barania Góra? Otóż to zróżnicowane zbiorowiska leśne z grądem subkontynentalnym, jodłą i kwaśną buczyną górską, a także bluszcz pospolity.
Wzdłuż szlaku ustawiono tablice dydaktyczne, które przybliżają nam tajemnice przyrody:
Obejrzyjcie, jak wspaniale wygląda objęty ochroną las, dzięki czemu jest naturalny i różnorodny:
Na koniec chciałabym jeszcze pokazać Wam zrzut przebytej przeze mnie trasy. Jak widzicie, po zwiedzeniu rezerwatu minęłam Muzeum Sienkiewicza i poszłam słynną aleją lipową w kierunku centrum Oblęgorka. Gdyby nie to, trasa zajęłaby nieco ponad godzinę:
Podsumowując: rezerwat przyrody Barania Góra urzeka, podejrzewam, że jeszcze piękniej będzie się przedstawiał w jesiennych barwach, ruszajcie zatem do Oblęgorka i na szlak!
Komentarze
Prześlij komentarz