Bukowa Góra 23 sierpnia 2023 roku

Trzecim najwyższym szczytem Korony Gór Świętokrzyskich jest najwyższe wzniesienie Pasma Klonowskiego zwane Bukową Górą (484 m n.p.m.). 

Najłatwiej dotrzeć do jej szczytu z drogi łączącej wieś Psary z trasą S7 w Występie. 


Przy trasie znajduje się niewielki parking leśny, wejście na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a dalej żółty i następnie zielony szlak turystyczny na szczyt, które przejdziecie dosłownie w kilka minut bez konieczności pokonywania dużych różnic wysokości:



Pobrałam certyfikat potwierdzający zdobycie Bukowej Góry i kilka minut poświęciłam na czytanie informacji o okolicy zawartych na tablicach informacyjnych i mapach. Było też miejsce, żeby usiąść, odpocząć, zjeść przekąskę:

Po pobraniu certyfikatu kierowałam się dalej szlakiem do pomnika przyrody nieożywionej - wychodni skalnych zbudowanych z piaskowca. Cała Bukowa Góra zbudowana jest z piaskowców dewońskich, na jej północno-zachodnim zboczu (oczywiście wyłączonym z obszaru Parku Narodowego) zlokalizowany jest nawet czynny kamieniołom piaskowców kwarcytowych. Wróćmy jednak do pomnika przyrody i zobaczmy, jak ciekawie wygląda:





Wychodnie skalne przybrały różnorakie formy, rozrzucone są dość rozlegle po grzbiecie Bukowej Góry, można wokół nich spacerować i zastanawiać się, jakie kształty przypominają:




Ale Bukowa Góra to nie tylko pomnik przyrody, to także piękny, majestatyczny liściasty las z przewagą buczyny, nietypowy dla okolicy, w której zdecydowanie dominuje jodła. To właśnie buki (obecne w nazwie Góry Bukowej) przyczyniły się do decyzji o włączeniu wzniesienia w obszar Świętokrzyskiego Parku Narodowego:




Bukowa Góra z pomnikiem przyrody nieożywionej zaliczana jest także do Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Do samochodu wróciłam tą samą drogą, cały spacer z oglądaniem skał i lasu zajął mi jedynie pół godziny, pokonałam niespełna kilometr.

Podsumowując: Bukową Górę polecam wszystkim początkującym piechurom zdobywającym górskie szczyty. Nie zniechęcicie się 😅 Pamiętajcie tylko, że to teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w związku z czym należy przestrzegać zasad regulaminu, który znajdziecie przy wejściu.

Komentarze

  1. Czy jest ktoś przy wejściu, kto pobiera opłaty? Lub można podpiąć pieczątkę ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, na miejscu nie ma kasy biletowej. W Górach Świętokrzyskich praktycznie nigdzie nie ma dostępnych pieczątek zdobycia szczytów.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku