Zamek w Sandomierzu 18 sierpnia 2023 roku

Chciałabym przedstawić Wam relację ze zwiedzania Zamku Królewskiego w Sandomierzu i mieszczącego się w nim Muzeum Zamkowego:


Zamek powstał już w XIV wieku ze zlecenia króla Kazimierza Wielkiego. Jak na Kazimierza przystało - murowany 😃 A konkretnie w stylu gotyckim, dziś po wielu przebudowach i rozbudowach widocznym już tylko w fundamentach wieży po lewej stronie:


Co ciekawe, wcześniej miasto istniało, ale na innym wzniesieniu. Król Kazimierz zdecydował się przenieść Sandomierz ze Wzgórza Staromiejskiego zwanego też Jakubowym (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/koscio-sw-jakuba-w-sandomierzu-18.html), a Zamek postawił na Skarpie Wiślanej. Bywał w Zamku często, źródła podają 18 pobytów przez łącznie ponad 2 lata.


W czasie panowania Władysława Jagiełły na Zamku miał miejsce hołd lenny ziem Nowogrodu Wielkiego oraz traktat sojuszniczy polsko-pomorski. A Królowa Jadwiga chadzała na spacery do pobliskiego Wąwozu nazwanego jej imieniem - Wąwozem Królowej Jadwigi (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/wawoz-krolowej-jadwigi-w-sandomierzu-18.html). Pod koniec XV wieku na Zamku królowa Elżbieta Rakuszanka urodziła królewnę Barbarę Jagiellonkę. XVI wiek przyniósł przebudowę Zamku w stylu renesansowym z polecenia króla Zygmunta Starego i kolejną ze zlecenia Zygmunta Augusta. Niestety już kilkadziesiąt lat później Zamek uległ wysadzeniu w czasie Potopu Szwedzkiego. Wszystko, co dziś podziwiamy, to odbudowa Zamku z końca XVII wieku i czasów Jana III Sobieskiego. To dlatego jego architektura nie jest spójna, jednolita, raczej chaotyczna, eklektyczna:


Po rozbiorach Polski w Zamku utworzono więzienie, mieszczące się w murach z przerwami aż do 1959 roku. Następnie Zamek odrestaurowano, by od lat 80-tych XX wieku mógł gościć Muzeum. A jakie ekspozycje owo Muzeum przedstawia? Zobaczyć tu możemy wystawę obiektów odnalezionych podczas prac archeologicznych:




Jedna z wystaw poświęcona jest magnatowi sandomierskiemu, Jerzemu Ossolińskiemu, przyrodniemu bratu Krzysztofa Ossolińskiego, właściciela Zamku Krzyżtopór w Ujeździe (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/zamek-krzyztopor-5-wrzesnia-2021-roku.html):



Zamkowe komnaty mieszczą także wystawę mebli, sreber, wyposażenia wnętrz z czasów świetności budowli:



Jednym z najcenniejszych, jeśli nie najcenniejszym obiektem prezentowanym w Muzeum są szachy sandomierskie, odnalezione podczas prac archeologicznych w 1962 roku, a pochodzące prawdopodobnie z XII wieku! Co ważne, są prawie kompletne, brakuje tylko kilku elementów. Mało tego, zostały wykonane z kości zwierzęcia zamieszkującego basen Morza Śródziemnego, co dowodzi rozległym kontaktom handlowym pierwszych Piastów.


Na Zamku możemy też zobaczyć salę reprezentacyjną czy replikę korony króla Kazimierza Wielkiego w wieży zwanej kurzą stopą:




Warto także poświęcić chwilę na podziwianie nadwiślańskiej panoramy z okien Zamku:


W Zamku jest też galeria malarstwa oraz ćmielowskiej porcelany:



Po zwiedzeniu Zamku polecam także pospacerować wokół jego murów i obejrzeć go z każdej strony, by przekonać się, jak kształtowały go dzieje kraju:


Podsumowując: zachęcam do wybrania się do Sandomierza i zwiedzenia Zamku Królewskiego mieszczącego Muzeum Zamkowe. Bilet normalny kosztuje 20 zł, więc cena zdecydowanie nie jest wygórowana jak na ilość i jakość prezentowanych ekspozycji. Ba! Zamek wraz z innymi zabytkowymi zabudowaniami Sandomierza i Wąwozem Królowej Jadwigi stanowi pomnik historii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku