Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach 13 maja 2023 roku

Na Wzgórzu Zamkowym, nieopodal Pałacu Biskupów Krakowskich i Katedry, w budynkach dawnego kieleckiego więzienia mieści się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Z ulicy Zamkowej, która do niego prowadzi, wygląda następująco:


Gmach dawnego więzienia stanowi Miejsce Pamięci Narodowej.



Więzienie w tym miejscu istniało od 1816 roku. Przez pierwsze sto lat władze carskie więziły w nim m.in. powstańców styczniowych czy uczestników rewolucji 1905 roku. Pierwsza część ekspozycji muzealnej dotyczy właśnie czasów zaborów i walk niepodległościowych:




Po odzyskaniu niepodległości w budynkach mieściło się więzienie kryminalne. W 1939 roku tuż po wybuchu II wojny światowej gmach przejęło Gestapo. Do stycznia 1945 roku trzymano tu około 16 tysięcy ludzi, głównie przedstawicieli Ruchu Oporu. Część z nich została stracona na miejscu, część wywieziona do obozów koncentracyjnych. Jedna z wystaw poświęcona jest czasom okupacji, można zobaczyć pamiątki po pomordowanych, wspomnienia kielczan, którzy przeżyli, karcer, celę tortur. Tę część wystawy, w przeciwieństwie do pozostałych, sugeruję omijać z dziećmi.







Są też ekspozycje o życiu codziennym w czasie okupacji, tajnych kompletach, gabinetach pomocy medycznej, kuchniach polowych, getcie:







W okresie PRL więzienie przejął Urząd Bezpieczeństwa, tym razem trafiali tu działacze podziemia, partyzanci. W latach 1956-1979 więzienie stało się aresztem śledczym, później przeniesionym na Piaski. Jedna z ekspozycji dotyczy życia w okresie PRL:




W budynkach po więzieniu urządzono Muzeum: w 1995 roku Muzeum Pamięci Narodowej, a od 2005 roku włączone w struktury miejskiej instytucji kultury Wzgórze Zamkowe zostało przemianowane na Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. 


Ekspozycje znacznie unowocześniono, wiele z nich jest interaktywnych, co składania do eksploracji zwłaszcza młodszych turystów. Poza funkcją muzealną Ośrodek organizuje też szeroko pojętą edukację: lekcje muzealne, warsztaty, spacery miejskie, ogniska ze śpiewaniem patriotycznych piosenek, koncerty, gry terenowe.

Co ważne, 4 sierpnia 1945 roku doszło do bardzo istotnego dla historii więzienia wydarzenia. Otóż partyzanci z dawnego oddziału AK pod dowództwem Antoniego "Hedy" Szarego odbili z rąk komunistów ok. 350 więźniów - także byłych żołnierzy AK - przetrzymywanych w murach więzienia. Inscenizacji rozbicia więzienia co roku w nocy z 4 na 5 sierpnia przyciąga widzów.

Podsumowując: zachęcam do zwiedzenia Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Przedstawia on co prawda mroczne i przykre wydarzenia z historii Polski, ale cóż, właściwie takie one niejednokrotnie bywały... Bilet normalny kosztuje 10 zł, dość często przy okazji różnych "nocy w muzeum" można zwiedzić obiekt całkiem bezpłatnie. A tuż obok mieści się Muzeum Hammonda, do którego także warto zajrzeć: 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku