Rezerwat Góra Żakowa koło Kielc 9 marca 2024 roku
Nieopodal Chęcin, przy trasie S7 z Kielc do Krakowa odnaleźć można dość spory 50-cio hektarowy rezerwat przyrody Góra Żakowa. Sąsiaduje on z rezerwatem przyrody Góra Zelejowa, ale (co ciekawe) przebiega między nimi granica gmin i o ile Zelejowa przynależy terytorialnie do gminy Chęciny, to już Żakowa mieści się na terytorium gminy Sitkówka-Nowiny. Aby dotrzeć do rezerwatu można wybrać wejście od wsi Gałęzice lub jak ja, od wsi Zelejowa, gdzie znajduje się parking z wiatą dla turystów.
Rezerwat Góra Żakowa powstał w 1999 roku w celu ochrony powierzchniowych i podziemnych pozostałości górnictwa kruszcowego galeny (rudy ołowiu) i barytu, identycznie jak położony koło Piekoszowa rezerwat Moczydło (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/12/rezerwat-moczydo-koo-kielc-4-listopada.html ) i kielecki rezerwat Karczówka. Także pozostałości górnicze są podobne, dziś wyglądają jak doły, zagłębienia w ziemi, które przed wiekami służyły jako niewielkie szybiki i szpary górnicze.
Teren rezerwatu Góra Żakowa obejmuje dwie sąsiadujące z sobą góry Pasma Zelejowskiego Gór Świętokrzyskich: Górę Wsiową (367 m n.p.m.) i Górę Żakową (363 m n.p.m.).
Na obszarze rezerwatu znajdziemy także wychodnie wapieni dewońskich i permskich.
Choć rezerwat chroni przyrodę nieożywioną, to także roślinność porastająca rezerwat zasługuje na wzmiankę. Dominuje las liściasty z przewagą buczyny karpackiej z domieszką sosny, a runo zajmują rośliny wapieniolubne: zawilce, storczyki, bluszcze. Ja zwiedziłam rezerwat w okresie przedwiośnia, kiedy rośliny nie były jeszcze rozwinięte, ale latem przy bardziej bujnej roślinności gorzej widoczne są geologiczne artefakty na terenie rezerwatu.
Przez rezerwat przebiega niebieski szlak PTTK z Chęcin do Łagowa, ale właściwie prowadzi on wzdłuż granic rezerwatu. Pięknie prezentuje się widziana z niego panorama wsi kieleckiej. Jeśli zależy Wam na zobaczeniu pozostałości górnictwa i wychodni skalnych, to trzeba ze szlaku zboczyć i wejść w las. Mi pomogła aplikacja Mapa Turystyczna, która uwzględnia wszelkie możliwe ścieżki:
Kilkaset metrów od rezerwatu, ale wciąż przy niebieskim szlaku znajduje się słynna Jaskinia Piekło, którą odwiedziłam jesienią (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/jaskinia-pieko-pod-skibami-11-listopada.html ) oraz mniej znana wychodnia skalna z niewielką grotą zwana Czyściec:
Podsumowując: wybierzcie się na spacer po rezerwacie przyrody Góra Żakowa koło Kielc. Odnajdziecie tu dziedzictwo Kielecczyzny, czyli pozostałości po górnictwie kruszcowym, które przyczyniło się do rozwoju Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. A sympatycy przyrody znajdą ukojenie w otulinie roślinności Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego znajduje się rezerwat.
Komentarze
Prześlij komentarz