Ciosowa Góra koło Kielc 2 marca 2024 roku

Kilkanaście kilometrów od północnych granic Kielc, na terenie gminy Miedziana Góra znajduje się pomnik przyrody Ciosowa Góra. Stanowi on punkt na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. Zachęcam do zapoznania się z relacją z jego zwiedzania 😁



Wieś Ciosowa, skąd do pomnika przyrody Ciosowa Góra prowadzi Główny Świętokrzyski Czerwony Szlak Pieszy im. Massalskiego znajduje się po lewej stronie od trasy S74 z Kielc w stronę Piotrkowa Trybunalskiego. Z trasy zjeżdża się tuż przed torem wyścigowym w Miedzianej Górze i po przejechaniu ok. kilometra ukazuje się niewielka zatoczka - parking dla samochodów turystów odwiedzających pomnik przyrody. Pieszo do pomnika także można dotrzeć wspomnianym czerwonym szlakiem, jest to odcinek od Tumlina do Bobrzy.



Ciosowa jest górą w Paśmie Tumlińskim Gór Świętokrzyskich mierzącą 365 m n.p.m., a na jej południowym zboczu znajdował się kamieniołom dolnotriasowego piaskowca. To właśnie jego pozostałość stanowi dziś pomnik przyrody.



Piaskowiec zawdzięcza swój charakterystyczny, czerwonawy odcień związkowi żelaza - hematytowi. Piaskowce tumlińskie, wydobywane m.in. w Ciosowej, były wykorzystywane do pokrywania pieców w Zakładach Wielkopiecowych i Hutach Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Czerwonawy, niemal krwisty kolor skał z widocznym warstwowaniem czyni pomnik przyrody malowniczym, zwłaszcza, że skały w nieczynnym kamieniołomie są także bardzo ostro oCIOSane - właśnie od ciosania wieś Ciosowa wzięła swą nazwę.



Ściana kamieniołomu ma ok. 70 metrów szerokości i ok. 20 metrów wysokości. Kamieniołom otaczają ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi, dzięki którym wiadomo, jak po pomniku przyrody się poruszać i co przedstawia.



Podchodząc do pionowej ściany kamieniołomu od dołu miałam wrażenie, że jestem malutką mróweczką 😅



Na górze zaś można swobodnie podejść do urwiska pionowych ścian kamieniołomu, ale nie są one zabezpieczone, należy zatem zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli wybralibyście się zwiedzić Ciosową Górę z dziećmi.




W pogodne dni, przy dobrej widoczności ze szczytu kamieniołomu na Ciosowej Górze zapewne rozpościera się malownicza panorama, niestety podczas mojego zwiedzania widoczność była mocno ograniczona mgłą i chmurami.


Spacerowanie wokół kamieniołomu wyznaczonymi ścieżkami zajęło mi ok. pół godziny, przeszłam kilometr. Poniżej przedstawiam zapis trasy z aplikacji Mapa Turystyczna:




Podsumowując: zachęcam do zwiedzenia pomnika przyrody Ciosowa Góra. To dobry pomysł na krótki wypad z Kielc bądź okolic, samochodem dojedziecie pod samo wejście do kamieniołomu, a przemieszczanie się po nim nie sprawi trudności nawet mało wprawionym piechurom. 

Jeśli chcecie połączyć zwiedzanie Ciosowej Górze z innymi punktami, to możecie wybrać się do pobliskiego Samsonowa, by obejrzeć ruiny Huty "Józef" (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/ruiny-huty-jozef-w-samsonowie-koo-kielc.html), stamtąd niedaleko do Dębu Bartka w Zagnańsku (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/dab-bartek-w-zagnansku-28-pazdziernika.html) i rezerwatu przyrody Zachełmie ze śladami tetrapodów (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/06/rezerwat-zachemie-3-czerwca-2023-roku.html). W przeciwną stronę natomiast jest blisko do Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/muzeum-henryka-sienkiewicza-w-oblegorku.html) i rezerwatu przyrody Barania Góra (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/10/rezerwat-barania-gora-koo-oblegorka-3.html).

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku