Klasztor Bernardynek w Chęcinach 29 czerwca 2024 roku
Jednym ze sposobów zwiedzania średniowiecznego miasteczka Chęciny położonego kilkanaście kilometrów od stolicy województwa świętokrzyskiego, Kielc, jest Ścieżka Mnicha. A jednym z obiektów, do którego Ścieżka Mnicha prowadzi turystów, są zabudowania klasztoru żeńskiego, niegdyś klarysek, dziś Bernardynek:
Klasztor żeński w Chęcinach zaczął się naturalnie zawiązywać na początku XVII wieku przy funkcjonującym już wcześniej klasztorze męskim, franciszkańskim. Do oficjalnego wprowadzenia klarysek do miasta przyczyniło się przekazanie kamienicy przy dzisiejszej ulicy Małogoskiej przez zamożnego mieszczanina Sebastiana Fodygę na potrzeby klasztoru oraz przekształcenie niewielkiego kościółka szpitalnego w kościół klasztorny.
Po Potopie Szwedzkim klasztor ujednolicono, rozbudowano i ogrodzono murem. Za murami znajduje się m.in. sad i ogród.
Kościół pw. św. Marii Magdaleny przebudowany pod koniec XVII wieku w stylu barokowym właściwie nigdy później nie był zmieniany i możemy go oglądać w niemal oryginalnej postaci.
Jest on niewielki, nawa jest zwieńczona półokrągłą absydą z prezbiterium, z obszernym chórem po przeciwnej stronie. Stropy są kolebkowo-krzyżowe.
Otwory drzwiowe zdobią kamienne ramy z piaskowca:
A dach wieńczy sygnaturka:
Główna fasada jest ślepa, a wchodzi się przez kruchtę:
Część klasztorna jest minimalistyczna, pozbawiona zdobień, niesymetryczna, przez co ma swój urok:
Klaryski opuściły klasztor w 1902 roku po zubożeniu i pożarach. Bernardynki zajęły budynki w latach 30-tych, jednak w okresie II wojny światowej część klasztoru przejęła żandarmeria wojskowa, a w okresie PRL mieścił się tu internat. Do przejęcia całości przez siostry doszło dopiero w latach 90-tych XX wieku, a w ostatnich latach obiekt przeszedł renowację.
Podsumowując: zachęcam do zwiedzania Chęcin szlakiem Ścieżki Mnicha. Niebawem napiszę Wam o pozostałych obiektach przy Ścieżce, teraz przypominam tekst o chęcińskiej synagodze (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/synagoga-w-checinach-9-marca-2024-roku.html ), a dla ciekawych innych świętokrzyskich klasztorów o klasztorze Świętego Krzyża (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/swiety-krzyz-19-sierpnia-2023-roku.html ) i wąchockim Opactwie Cystersów (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/07/opactwo-cystersow-w-wachocku-6-kwietnia.html ).
Komentarze
Prześlij komentarz