Młyn "Jędrów" w Suchedniowie 6 kwietnia 2024 roku

Przy zjeździe ze "starej siódemki" łączącej Kielce ze Skarżyskiem-Kamienną do Suchedniowa przez przysiółek Jędrów napotkać można na obiekt znajdujący się na Świętokrzyskim Szlaku Zabytków Techniki. To dawny młyn na rzece Kamionce:


W Suchedniowie należącym przez stulecia do majątku biskupów krakowskich już w XVI wieku rozwijał się przemysł - powstała kuźnica napędzana siłą wody spiętrzonej przez budowę zalewu na Kamionce. Później powstała tam fryszerka i kowalicha, a miejscowość się rozbudowywała także w kierunku południowym, w stronę Jędrowa.


Po rozbiorach i przejęciu dóbr biskupich przed Skarb Państwa rozpoczęła się ekspansja przemysłu w dolinie rzeki Kamiennej. Mieszkaniec pobliskiego Wąchocka, Maksymilian Ożdżyński, w 1885 roku zakończył budowę młyna w Jędrowie. Powstał 4-kondygnacyjny budynek z pięknej cegły:


Młyn pełnił swoje funkcje bardzo długo - do lat 70-tych XX wieku. Później budynek mieścił zakład tapicerski i hurtownię farmaceutyczną. Pewnie dzięki temu, że był ciągle wykorzystywany, nie popadł w ruinę.


Aktualnie budynek młyna jest w prywatnych rękach, ale obecni właściciele z wielkim szacunkiem i pietyzmem podeszli do zabytku. Nie dość, że zadbali o zewnętrzną architekturę (sprowadzając przedwojenne urządzenie do produkcji dachówki) to jeszcze zachowali oryginalną maszynerię (odnowili ponad 100-letnią turbinę wodną). 


Dziś ponoć organizowane są w Młynie "Jędrów" warsztaty rękodzielnicze, plenery fotograficzne, klimatyczne imprezy. Właściciele nie odgrodzili posiadanego przez siebie zabytku, jak niestety często się dzieje. Budynek można swobodnie obejrzeć.


Warto rozejrzeć się także po okolicy, zabytkowym dworku sąsiadującym z młynem:



A także obejrzeć Kamionkę wraz z urządzeniami hydrotechnicznymi:




Podsumowując: zachęcam do zjechania z trasy z Kielc w stronę Warszawy i poznania obiektu na Świętokrzyskim Szlaku Zabytków Techniki, Młyna "Jędrów" w Suchedniowie.

Inne polecane przeze mnie obiekty na szlaku to m.in. Muzeum Przyrody i Techniki w dawnym Zakładzie Wielkopiecowym w Starachowicach (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/03/muzeum-przyrody-i-techniki-w.html), pozostałości Zakładu Wielkopiecowego w Bobrzy (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/ruiny-zakadu-wielkopiecowego-w-bobrzy-2.html), Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/rezerwat-gora-miedzianka-12-sierpnia.html) i ruiny Huty "Józef" w Samsonowie (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/ruiny-huty-jozef-w-samsonowie-koo-kielc.html).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku