Kościół pw. Michała Archanioła w Daleszycach 13 kwietnia 2024 roku
Jednym ze starszych kościołów w pobliżu stolicy województwa świętokrzyskiego - Kielc - jest pochodzący z początku XIII wieku kościół pw. Michała Archanioła w Daleszycach:
Parafię w Daleszycach ufundował biskup krakowski Iwo Odrowąż w 1221 roku, za panowania Leszka Białego, co wiemy z kronik Jana Długosza. Pierwotna świątynia była wzniesiona w stylu romańskim. Dziś, po 800 latach, kościół wygląda zupełnie inaczej, ponieważ był wielokrotnie przebudowywany.
W pierwszej połowie XVII wieku dobudowano tu dwie kapliczki, jedną poświęconą św. Magdalenie, drugą poświęconą zwiastowaniu NMP.
W połowie XIX wieku kościół ogrodzono murem, doprowadzono do niego kamienne schody, wzniesiono także murowaną dzwonnicę na miejscu wcześniejszej drewnianej. Co ciekawe, trzy XVI-wieczne dzwony z kościoła w Daleszycach przekazano w 1830 roku na potrzeby dozbrojenia powstańców listopadowych.
Na początku XX wieku świątynię przebudowano całkowicie, a z poprzedniego projektu zachowano fasadę główną z dwiema okrągłymi wieżyczkami:
Wówczas ufundowano także sygnaturkę:
Choć do wnętrza świątyni nie można wchodzić w celu zwiedzania, pozostaje ona zamknięta poza godzinami nabożeństw, to na szczęście można wejść do przedsionka:
Widać stąd ołtarz główny z XVIII wieku z jeszcze starszym obrazem Matki Boskiej z XVI wieku:
Przed kościołem znajduje się figura Michała Archanioła, patrona świątyni:
Ponieważ kościół ulokowano na niewielkim wzniesieniu, to sprzed jego murów widać okolicę.
Daleszyce zwiedzałam wiosną, na parkingu przed kościołem akurat kwitły wiśnie:
Napotkałam tu także na świetnie zachowaną, choć wolnostojącą, zabytkową studnię:
Podsumowując: zwiedzając Daleszyce warto zajrzeć do 800-letniego kościoła pw. Michała Archanioła.
W okolicy polecam wieżę widokową (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/wieza-widokowa-w-daleszycach-13.html ), rezerwat Cisów (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/05/rezerwat-cisow-koo-daleszyc-13-kwietnia.html ), góry zaliczane do Korony Gór Świętokrzyskich: Otrocz i Sikorzą (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/gora-sikorza-i-gora-otrocz-29-kwietnia.html ) i Włochy (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/gora-wochy-koo-daleszyc-30-marca-2024.html ) oraz zalew w Borkowie (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/06/zalew-w-borkowie-13-kwietnia-2024-roku.html ).
Komentarze
Prześlij komentarz