Plac Hiszpański i Arena w Barcelonie 4 maja 2024 roku
W centrum Barcelony, stolicy Katalonii, u podnóża wzgórza Montjuic, znajduje się spory plac na przecięciu kilku miejskich arterii, o kształcie zbliżonym do koła, z "rondem" pośrodku - Plac Hiszpański (Placa d'Espanya):
Ciekawostką jest, że do 1715 roku znajdowało się w tym miejscu stanowisko straceń w postaci szubienicy. Po jej przeniesieniu wytyczono plac. Przeszedł on przebudowę w 1915 roku, kiedy to przygotowywano Barcelonę do goszczenia Wystawy Światowej.
Plac zdobią charakterystyczne dwie Wieże Weneckie:
Wyznaczają one drogę do Pałacu Narodowego, dziś mieszczącego Muzeum Sztuki Katalońskiej (ale o nim przygotuję oddzielny tekst). Z tarasów przed Pałacem także świetnie widać Plac Hiszpański:
Stoją tu także Cztery Kolumny, pierwotnie ustawione właśnie na Placu Hiszpańskim, ze zwieńczeniem w stylu jońskim, symbolizujące pasy na fladze Katalonii, a zaprojektowane przez Puig i Cadafalcha.
Centralne miejsce Placu Hiszpańskiego zajmuje fontanna, niestety w czasie mojej wizyty w Barcelonie wyłączona i remontowana. Monumentalna rzeźbiona fontanna opatrzona jest napisem "Hiszpania poświęcona Bogu".
Tuż przy Placu Hiszpańskim znajduje się nowoczesne centrum handlowe ulokowane w dawnej Arenie w Barcelonie - czyli miejscu organizowania walk byków.
Zaokrąglony budynek nieco przypominający Koloseum, ale w stylu katalońskim, powstał w 1900 roku i pierwotnie odbywały się tam walki bokserskie. W latach 20-tych XX wieku przekształcono go w Arenę do corridy. W czasie Wojny Domowej Arena służyła antyfaszystowskim bojówkom. W 2010 roku Katalonia zakazała corridy, a Arenę (już od kilkudziesięciu lat nieużywaną w tym celu, tylko np. jako miejsce organizacji koncertów) zaadaptowano po raz kolejny - tym razem w komercyjne centrum handlowe, jednak zachowując charakterystyczną architekturę. Co prawda zakaz corridy został później uchylony, ale walki byków do Areny nie wróciły.
Na dachu Areny znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można Plac Hiszpański:
Panoramę wzgórza Montjuic z Pałacem Narodowym:
Oraz z przeciwnej strony górę Tibidabo zwieńczoną kościołem i wesołym miasteczkiem:
Podsumowując: w czasie zwiedzania Barcelony warto zahaczyć o Plac Hiszpański i wstąpić na dach Areny oraz przyjrzeć się architekturze zabytkowego budynku.
A co jeszcze zwiedzić w Barcelonie?
Komentarze
Prześlij komentarz