Muzeum Picassa w Barcelonie 5 maja 2024 roku

Jednym z muzeów zwiedzonych przeze mnie w czasie pobytu w Barcelonie w maju tego roku było Muzeum Picassa - Museu Picasso.











Muzeum spośród muzeów Picassa rozsianych po świecie jest najstarsze i jako jedyne zostało utworzone jeszcze za życia artysty - w 1963 roku jako Collecion Sabartes. Sabartes był przyjacielem i sekretarzem Picassa, a Muzeum początkowo nie mogło mieć w nazwie słowa Picasso - panowały rządy Franco, a Picasso był mu przeciwny. Muzeum zajęło jeden ze średniowiecznych pałacyków w gotyckiej dzielnicy, a z czasem rozrastało się, by aktualnie zajmować już 5 sąsiadujących ze sobą pałacyków. Zwiedzając Muzeum warto oprócz oglądania dzieł sztuki zwrócić także uwagę na gotycką architekturę budynku.






Uwagę przykuwają stropy wewnątrz kolejnych muzealnych sal, niektóre jeszcze drewniane, niektóre piękne pałacowe oraz stylizowane klatki schodowe:





A jaki związek łączył Pabla Picassa z Barceloną? Artysta urodził się w Maladze w 1881 roku, ale już w wieku 14 lat przeprowadził się z rodziną do Barcelony, gdzie jego ojciec objął posadę nauczyciela w szkole artystycznej. Picasso uczył się w niej przez 2 lata i wiele jego pierwszych dzieł to właśnie szkice miasta. Barcelona w owym czasie intensywnie się rozwijała za sprawą industrializacji, Katalonia była dość zamożnym regionem, miasto tętniło życiem, przyciągało ciekawe postaci, pieniądze - a to umożliwiało inwestowanie w kulturę.






Później Picasso został wysłany na studia do Madrytu, do Akademii Sztuk Pięknych. Pablowi edukacja akademicka nie przypadła jednak do gustu, po dwóch latach rzucił studia i wrócił w 1899 roku do Barcelony. Przez kilka lat rozwijał się samodzielnie, a jego inspiracją było życie barcelońskiej bohemy, długie godziny spędzane w kawiarniach, snucie się po mieście, wypijanie hektolitrów alkoholu, czas spędzany z prostytutkami. Odbiło się to także na malowanych przez niego obrazach z tego okresu - dziś określilibyśmy je jako depresyjne. 


W 1905 roku Picasso już na zawsze przeprowadził się do Francji, ale wielokrotnie odwiedzał przyjaciół w Barcelonie, a także wypoczywał na katalońskim wybrzeżu. Gdyby nie polityka i dyktatura Franco, możliwe, że Picasso zdecydowałby się na powrót na stałe do Barcelony. Atmosfera miasta wpływała na niego w sposób twórczy. Dziś kolekcja dzieł związanych z Barceloną liczy ponad 4 tysiące prac!








Ale Picasso nie tylko malował obrazy, choć z tego słynie najbardziej. W Muzeum Picassa w Barcelonie obejrzeć można m.in. kolekcję stworzonej przez niego ceramiki czy ramy do obrazów:




To, co mnie bardzo przypadło do gustu, to chronologia w ułożeniu kolejnych ekspozycji. Dzięki temu możemy w pełni zrozumieć, co inspirowało artystę w konkretnym etapie jego twórczości oraz widzimy postęp w stosowanych przez niego technikach - od impresjonizmu w pierwszych latach tworzenia po kubizm w dojrzałych latach pracy.


Podsumowując: jeśli będziecie w Barcelonie zajrzyjcie do Museu Picasso. Normalny bilet kosztuje aktualnie 12 euro, ale w każdy czwartek wieczorem oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca muzeum można zwiedzić bezpłatnie, z czego skorzystałam. Pamiętajcie jednak, że także na bezpłatne zwiedzanie obowiązuje konieczność rezerwacji wejścia przez stronę Muzeum z kilkudniowym wyprzedzeniem. A co jeszcze miałam przyjemność zobaczyć w Barcelonie?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku