Sosna "na szczudłach" koło Buska-Zdroju 11 maja 2024 roku

Na południu województwa świętokrzyskiego, na przepięknym Ponidziu, kilka kilometrów od centrum miasta uzdrowiskowego Busko-Zdrój w miejscowości Wełecz znajduje się osobliwość dendrologiczna - sosna "na szczudłach":


Sosna zaliczana jest do zwyczajnego gatunku sosny pospolitej, liczy sobie ok. 100 lat, a od 2002 roku chroniona jest prawnie jako pomnik przyrody:


Sosna ma niemalże całkowicie odkryty system korzeniowy, przez co wygląda, jakby pień i dalej korona kroczyły na szczudłach. Stąd wzięło się określenie sosna krocząca/ sosna na szczudłach. 



Zasadniczy pień rozpoczyna się ok. 3 metry ponad dzisiejszym poziomem gruntu. Stojąc między korzeniami pozostaje jeszcze całkiem dużo przestrzeni nad głową:


Warto jednak wiedzieć, że tak przedziwna sylwetka pozornie zwykłego drzewa nie jest dziełem Matki Natury, a ma pochodzenie antropogeniczne. To ludzie wybierali piasek spomiędzy korzeni sosny (pewnie do celów budowlanych) - aż korzenie zostały ogołocone. W kolejnych latach wiatr i spływające deszcze pogłębiały erozję piasku. Na zdjęciach nie jest to dobrze widoczne, ale zwróćcie uwagę, że ścieżka po lewej stronie prowadzi w górę, a krzewy i drzewa z tyłu sosny rosną na niewielkim wzniesieniu. To rzeczywisty poziom gruntu w tym miejscu.


Aby do sosny dotrzeć, na końcu wsi Wełecz należy zjechać z szosy łączącej Busko-Zdrój z Pińczowem w prawo (skręt jest oznaczony stosownym drogowskazem). Po przejechaniu niespełna 200 metrów droga kończy się niewielką zatoczkę stanowiącą parking. Przed sosną ustawione są tablice z informacjami o niej:


Kilkanaście kilometrów za sosną przebiega niebieski szlak pieszy PTTK z Pińczowa do Wiślicy. Z Buska-Zdroju, na przykład przy okazji pobytu uzdrowiskowego/ wypoczynku, spokojnie można dojechać do sosny rowerem - przy okazji podziwiając krajobraz Ponidzia.

Podsumowując: zachęcam do obejrzenia osobliwości, jaką jest sosna "na szczudłach" koło Buska-Zdroju. 

Poczytajcie także o innym słynnym świętokrzyskim drzewie - Dębie Bartku w Zagnańsku koło Kielc (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/dab-bartek-w-zagnansku-28-pazdziernika.html).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku