Rezerwat Przęślin koło Wiślicy 11 maja 2024 roku

W gminie Wiślica na południu województwa świętokrzyskiego, w miejscowości Chotel Czerwony, w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym znajduje się rezerwat przyrody Przęślin. Sprawdźcie, co można w nim zobaczyć!





Rezerwat powstał w 1960 roku w celu ochrony stanowisk roślinności stepowej i odsłonięć gipsów grubokrystalicznych - obie cechy niezwykle rzadkie w Polsce, ale typowe dla krajobrazu unikatowego w skali kraju Ponidzia! Rezerwat to niewielkie wzgórze zbudowane z margli kredowych z czapą ze skał gipsowych.



Skały gipsowe przybierają tu charakterystyczny obraz tzw. jaskółczych ogonów, mi przypominających także jodełkę parkietu. Ponoć w pełnym słońcu skrzą - niestety podczas moich odwiedzin było pochmurno.



Rośliny występujące w rezerwacie są typowe dla stanowisk stepowych. Ochroną objęte są: gęsiówka uszkowata (Przęślin jest jednym z dwóch jej stanowisk w Polsce!), len włochaty, miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, wężymord stepowy, ostnica włosowata, pierwiosnek lekarski. Ja spotkałam szałwię łąkową, pszeńca różowego, wilczomlecz sosnkę i wiele pospolitych kwiatów łąkowych:




Po drodze do rezerwatu znajdowały się natomiast pola akurat zaczynającego kwitnąć rzepaku:


Ciekawostką jest, że na terenie rezerwatu Przęślin żyje ziołomirek stepowy, chrząszcz ryjkowcowaty i jest to jego jedyne stanowisko w kraju i jedno z trzech na świecie! Mieszkają tu też modliszki zwyczajne i piewiki podolskie. Rzućcie jeszcze okiem na malowniczy krajobraz Ponidzia widziany z Przęślina:



Obok rezerwatu przechodzi niebieski szlak pieszy PTTK z Pińczowa do Wiślicy. Od szlaku do rezerwatu można dojść polną ścieżką, co zajęło mi w obie strony łącznie niespełna 20 minut (zapis trasy z aplikacji Mapa Turystyczna):


Podsumowując: warto odwiedzić rezerwat Przęślin przy okazji wycieczki do Wiślicy, gdzie polecam m.in. Muzeum Archeologiczne (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/05/muzeum-archeologiczne-w-wislicy-11-maja.html). A roślinność stepową zobaczycie np. w rezerwacie Góry Pieprzowe koło Sandomierza (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/10/rezerwat-gory-pieprzowe-koo-sandomierza.html).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku