Planty 7/9 w Kielcach 13 maja 2023 roku

Adres Planty 7/9 w Kielcach to miejsce, które stało się świadkiem wydarzeń na zawsze odmieniających historię miasta, a pośrednio także relacji polsko-żydowskich po II wojnie światowej.





To tu 4 lipca 1946 roku rozpoczął się pogrom kielecki, od zwykłej plotki. Śmierć poniosło ok. 40 Żydów, 2 Polaków, którzy stanęli w obronie prześladowanych, kilkadziesiąt osób zostało rannych, a eskalacja przemocy rozlała się na pobliskie ulice i dworce kolejowe regionu.







Co ważne, kamienica nie była zajmowana przez "kieleckich Żydów", tylko przez bezdomnych ulokowanych tu po wyzwoleniu z obozów koncentracyjnych, którzy w czasie II wojny światowej stracili swoje własne domy i mieszkania. W kamienicy otrzymali tymczasowe schronienie do czasu rozwiązania kwestii mieszkaniowej. Przeżyli wojnę, getta, obozy koncentracyjne, a rok po odzyskaniu "wolności" stracili życie. Dziś na kamienicy przedstawiono zdjęcia portretowe zabitych, w płytkach chodnikowych wmurowano tabliczki upamiętniające ich imiona i nazwiska.



Pogrom kielecki był jedną z przyczyn emigracji Żydów z Polski. Pamięć o pogromie w okresie PRL była skutecznie tłumiona. Dopiero od 20 lat za sprawą Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i osobie Bogdana Białka, który osobiście zabiega o zachowanie pamięci, a przede wszystkim o wzajemne pojednanie narodu polskiego z żydowskim, pogrom stał się ważnym elementem historii Kielc.


W budynku znajduje się mini-muzeum, izba pamięci o pogromie i osobach, które straciły tu życie. Przedstawiono pamiątki, filmy i nagrania z osobami, które przetrwały.







Kamienica stała się bohaterką wielu filmów dokumentalnych. Z najnowszych tekstów kultury zainteresowanym polecam lekturę "Skóry po dziadku" Kielczanina Mateusza Pakuły, której inscenizacja została już wystawiona w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego. A w Stowarzyszeniu im. Karskiego organizowane są spotkania, warsztaty, lekcje historii, festiwale kulturalne, spacery miejskie. 

Podsumowując: warto zajrzeć do tego miejsca!

Jakie inne miejsca związane z Żydami można znaleźć w Kielcach? Choćby dawną synagogę (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/synagoga-w-kielcach-13-maja-2023-roku.html) i cmentarz na Pakoszu (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/01/cmentarz-na-pakoszu-w-kielcach-4.html).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

Rezerwat Wolica koło Chęcin 25 maja 2024 roku