Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu 8 września 2024 roku

Kilka dni lata ubiegłego roku spędziłam na Roztoczu w rejonie Zamościa, ale postanowiłam wybrać się trochę dalej w stronę granicy z Ukrainą na trasie do Lwowa i zwiedzić Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu - obóz zagłady z czasu II wojny światowej.





Obóz w Bełżcu funkcjonował teoretycznie krótko - od marca do grudnia 1942 roku. Czas ten wystarczył jednak do wymordowania ok. pół miliona ludzi... Naziści zdecydowali się ulokować obóz w Bełżcu ze względu na tory kolejowe z rampą służącą do załadunku drewna łączące Lublin z Rawą Ruską. Był to pierwszy z trzech obozów zagłady głównie Żydów z Generalnego Gubernatorstwa, w którym testowano metody zastosowane później w Treblince i Sobiborze. Do Bełżca trafiały przede wszystkim transporty z dystryktów galicyjskiego i krakowskiego, a także z dzisiejszych Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji. Co ciekawe, zakończenie działalności obozu w Bełżcu nie wiązało się z wyzwoleniem, a opuszczeniem tego miejsca przez samych Niemców - nie starczało bowiem miejsca na masowe groby, a wybudowane krematoria "nie wyrabiały". Do wiosny 1943 roku palono jeszcze ślady po istnieniu obozu.



Muzeum na miejscu dawnego obozu zagłady powołano w 2004 roku jako oddział Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Muzeum można podzielić na dwie części - wystawową w nowoczesnym budynku oraz instalację "pod chmurką".



Na ekspozycjach prezentowana jest historia obozu w Bełżcu, obejrzeć można mapy, makiety, pamiątki, wysłuchać nagrań świadków, zobaczyć filmy.









Instalacja skonstruowana natomiast jest w ten sposób, że wchodzimy przez szczelinę pomiędzy stertami gruzu. Każdy kamień symbolizuje jednego zamordowanego, w tradycji judaistycznej na macewach (płytach nagrobnych) układa się bowiem kamienie, tak jak w tradycji katolickiej kwiaty i znicze.




Jest tu także kompozycja z ułożonych na sobie podkładów kolejowych w miejscu rampy.



W wielu miejscach celowo zastosowano napisy z rdzewiejącego metalu - po latach ma się wrażenie, że tablice spływają krwią.




Całe Muzeum udostępnione jest do zwiedzania bezpłatnie.

Podsumowując: Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu z pewnością nie będzie "atrakcją turystyczną" dla każdego, ale osobom zainteresowanym i z wrażliwością pozwalającą udźwignąć odwiedziny w takim miejscu - zdecydowanie polecam.

Co jeszcze zwiedzałam na Roztoczu? 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

Rezerwat Wolica koło Chęcin 25 maja 2024 roku