Góra Kiełków koło Łagowa 31 maja 2024 roku
Góra Kiełków (nazywana też alternatywnie Kiełki) zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich jako najwyższe wzniesienie Pasma Orłowińskiego Gór Świętokrzyskich:
Góra jest wysoka na 452 m n.p.m. Podeszłam do szczytu od miejscowości Sędek nieopodal Łagowa:
Do szczytu prowadzi niebieski szlak pieszy PTTK z Łagowa do Chęcin.
Podejście jest łagodne, bowiem okoliczne miejscowości są położone bardzo wysoko, zatem nie ma potrzeby pokonania różnicy przewyższeń (zapis trasy z aplikacji Mapa Turystyczna).
Wiosną las porastający Kiełków był uroczy. Po drodze można było zaobserwować liczne mrowiska i karmniki:
Teren należy do Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego.
Nie dotarłam do etymologii nazw Kiełków/ Kiełki - ale bardzo kojarzą mi się one z Kielcami, które wg legendy pochodzą od słowa kły (dzika bądź innego zwierzęcia zamieszkującego Puszczę Świętokrzyską).
Natomiast niedaleko góry znajdowała się miejscowość Orłowiny, od której nazwę wzięło całe pasmo górskie i park krajobrazowy. W 1944 roku przez wieś przetoczył się front walk Armii Czerwonej z Niemcami, podobnie zresztą, jak przez okoliczne góry i lasy - teren gęsto porośnięty drzewami, pagórkowaty, z jaskiniami, poprzecinany rzekami stanowił dobre pole do walk i ukrywania się. Po wojnie we wsi zostało jedynie pięć domów, reszta uległa zniszczeniu. Mieszkańcy zostali przesiedleni, a wieś zarósł młody las, jedynie drzewa i krzewy owocowe przypominają, że musiały być tu jeszcze niedawno gospodarstwa z ogrodami i sadami.
Podsumowując: warto wybrać się na górę Kiełków. Jest jedną z łatwiejszych do zdobycia gór Korony Gór Świętokrzyskich.
Co ciekawe, niebieski szlak, który prowadzi przez wierzchołek Kiełków, jest szlakiem, który wytyczono przez największą liczbę gór Korony, aż siedem! Oprócz Kiełków przy niebieskim szlaku z Łagowa do Chęcin mamy górę Włochy (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/gora-wochy-koo-daleszyc-30-marca-2024.html ), górę Sikorza i Otrocz (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/gora-sikorza-i-gora-otrocz-29-kwietnia.html ), górę Telegraf (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/gora-haasa-i-telegraf-3-wrzesnia-2022.html ), Biesak (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/05/pierscienica-i-biesak-21-pazdziernika.html ) i Patrol (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/05/kamienioom-zygmuntowka-i-gora-patrol-30.html ). W niewielkiej odległości od szlaku znajduje się także Zelejowa (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/11/gora-zelejowa-koo-checin-9-marca-2024.html ) i Zamkowa w Chęcinach (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/05/rezerwat-gora-rzepka-glinianki-gora.html ). Dla porównania przy Głównym Czerwonym Pieszym Szlaku Świętokrzyskim im. Edmunda Massalskiego znajduje się tylko sześć wierzchołków zaliczanych do Korony: Łysica (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/10/ysica-2-wrzesnia-2023-roku.html ), Szczytniak, Radostowa (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/radostowa-8-pazdziernika-2022-roku.html ), Klonówka (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/11/klonowka-i-diabelski-kamien-24-sierpnia.html ), Sosnowica (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/06/kamienioom-i-gora-sosnowica-3-czerwca.html ) i Siniewska (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/01/gora-siniewska-31-grudnia-2023-roku.html ).
Komentarze
Prześlij komentarz