Kirkut w Szczebrzeszynie 5 września 2024 roku
Kirkut, bo tak Polacy określali cmentarze żydowskie, w podzamojskim Szczebrzeszynie to jeden z najstarszych cmentarzy wyznawców judaizmu w Polsce.
Bejsojlem, bo tak Żydzi określali swoje miejsca pochówku, powstał w połowie XVI wieku. Najstarsza macewa pochodzi z 1545 roku, ale takich z połowy XVI wieku jest więcej.
Cmentarz znajduje się blisko centrum Szczebrzeszyna, w pobliżu synagogi (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/10/synagoga-w-szczebrzeszynie-5-wrzesnia.html ), na niewielkim wzniesieniu.
Teren porośnięty jest drzewami, ma ok. 1,8 hektara powierzchni i jest ogrodzony.
Szczebrzeszyński kirkut wyróżniało to, że stanowił miejsce pochówku nieprzerwanie od 1545 roku do zagłady w czasie II wojny światowej - czyli przez 400 lat.
W czasie wojny kirkut został zniszczony przez Niemców, miała tu miejsce rzeź około dwóch tysięcy Żydów rozstrzelanych i pogrzebanych. Później opuszczony cmentarz służył zubożałym po wojnie Polakom jako źródło bezpłatnego materiału budowlanego - macewy wykorzystywane były do utwardzania posesji i dróg, podobnie jak w wielu innych częściach Polski.
Przetrwało ok. 2000 macew w różnym stanie. Niektóre są zupełnie czytelne, inne w całkowitej ruinie. Niektóre z nich są obecnie opatrzone tabliczkami w języku polskim tłumaczącymi kto został pochowany.
Cmentarz od ok. 30 lat jest zaopiekowany. W 1991 roku Ziomkostwo Żydów Szczebrzeszyna ufundowało pomnik ku czci ofiar holocaustu.
W latach 2011-2012 Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego ufundowała nowe ogrodzenie z otwartą furtką umożliwiającą zwiedzanie zabytku.
Podsumowując: zachęcam do odwiedzenia szczebrzeszyńskiego cmentarza żydowskiego. Co jeszcze zwiedzałam w okolicach Zamościa i samym Zamościu? https://dariipodroze.blogspot.com/2024/09/zamosc-i-roztocze-5-8-wrzesnia-2024-roku.html
Komentarze
Prześlij komentarz