Kościół pw. św. Bartłomieja w Chotlu Czerwonym koło Wiślicy 11 maja 2024 roku

Niezwykle cennym zabytkiem województwa świętokrzyskiego jest gotycki kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym koło Wiślicy w powiecie buskim.




Kościół wzniesiony jest na skale gipsowej (podobnej do tych w pobliskim rezerwacie przyrody Przęślin: https://dariipodroze.blogspot.com/2024/06/rezerwat-przeslin-koo-wislicy-11-maja.html), więc aby się do niego dostać, należy wejść pod górkę:



Kościół ufundował w 1440 roku Jan Długosz. Pierwotnie świątynia była bardzo niewielka, jednonawowa, z kruchtą od południa. Wejście przez gotycką kruchtę zdobi zegar słoneczny i portal z rysunkiem stóp (dotąd nie odkryto ich symboliki).



W południowej kruchcie znajduje się także tablica erekcyjna z 1450 roku oraz płaskorzeźba z tego samego okresu przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Stefana z berłem i królewskim jabłkiem oraz św. Hieronima z lwem u stóp:


Nawa i prezbiterium charakteryzują się sklepieniem sieciowym. Można w nim dostrzec m.in. herb Wieniawa Jana Długosza (przypominający bawolą głowę):


Cenna jest także rzeźba Chrystusa na Krzyżu w nawie, pochodząca z ok. 1400 roku:


W prezbiterium jest też wizerunek Orła Polskiego. Krzyż w ołtarzu głównym także pochodzi z XV wieku. Ołtarze boczne to już jednak dzieła późniejsze, rokokowe.


Organy pochodzą z XIX wieku, podobnie jak wejście od zachodu wzniesione w stylu neogotyckim:



Warto jeszcze wspomnieć, że kościół znajduje się na Małopolskiej Drodze Św. Jakuba (która zaczyna się w Sandomierzu od kościoła pw. św. Jakuba: https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/koscio-sw-jakuba-w-sandomierzu-18.html).

Podsumowując: zwiedzając malownicze Ponidzie nie zapomnijcie zajrzeć do miejscowości Chotel Czerwony!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku