Dolina Bobrzy w Kielcach 6 lipca 2024 roku

Bobrza to ważna rzeka dla regionu okolic Kielc. W XIX wieku i dobie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego dawała energię do pracy zakładów wielkopiecowych - podobnie jak Kamienna. Bobrza przepływa przez Samsonów, gdzie zasilała Hutę "Józef" (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/ruiny-huty-jozef-w-samsonowie-koo-kielc.html) i miejscowość Bobrza koło Miedzianej Góry, gdzie zasilała zakład wielkopiecowy (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/ruiny-zakadu-wielkopiecowego-w-bobrzy-2.html). Oba obiekty figurują na Świętokrzyskim Szlaku Zabytków Techniki. Aktualnie Bobrza ważna jest z ekologicznego punktu widzenia - jej rozlewiska i meandry przyczyniają się do zachowania równowagi ekosystemu.


Bobrza jest dopływem Czarnej Nidy, do której wpada w okolicach zalewu w Lipowicy. Po drodze zbiera wody Sufragańca i Silnicy przepływających przez Kielce. Ze względu na swoje przyrodnicze walory objęta jest ochroną obszaru Natura 2000. Dolina Bobrzy to także jeden z przyrodniczych elementów Geoparku Świętokrzyskiego wchodzącego w skład Światowych Geoparków UNESCO.


Jak sama nazwa wskazuje, Bobrza tworzy wiele rozlewisk dzięki działalności bobrów. Rozlewiska te wraz ze starorzeczami stanowią zbiorowiska łęgowe oraz cenne torfowiska oczyszczające wody ze szkodliwych substancji i będące zbiornikami retencyjnymi zabezpieczającymi nas przed suszami i powodziami. Dolina Bobrzy jest także domem wielu zwierząt: ryb, ptaków, drobnych ssaków, owadów.


Ponieważ rozlewiska Bobrzy na odcinku w granicach miasta Kielce są rozległe, to do samej rzeki trudno podejść. Meandry bajecznie wyglądają z wysokości, z drona, ale z trasy spaceru musimy zadowolić się jedynie niewielkimi odcinkami widocznej rzeki. Reszta porośnięta jest krzewami, drzewami, wysokimi trawami. I dobrze! Ale nad Bobrzą czy Czarną Nidą bardzo przydałyby się wieże widokowe z tablicami dydaktycznymi i informacyjnymi... Ja spacer wokół Bobrzy rozpoczęłam i zakończyłam na Białogonie tworząc pętlę częściowo wykorzystującą żółty szlak spacerowy wokół Kielc, czasem zwykłe drogi i ścieżki. Przejście 8 km zajęło mi ok. 2 godzin (zapis trasy z aplikacji Mapa Turystyczna).


Po sprawdzeniu, że jedna ze ścieżek zaznaczonych na mapie w rzeczywistości nie jest możliwa do przejścia, skierowałam się na Dobromyśl. Pięknie były stąd widoczne góry Pasma Kadzielniańskiego Gór Świętokrzyskich:


Dalej żółty szlak spacerowy prowadzi za dawnym, dziś już opuszczonym, budynkiem Ośrodka Wychowawczego na Dobromyślu:



Mam nadzieję, że tak pięknie położony budynek doczeka się ponownego wykorzystania. Za Ośrodkiem szlak prowadzi przez nieużytki, podmokłe łąki:



Kwitły goździki:


Przetaczniki:


Żmijowce:


I starce:


Doszłam do samej Bobrzy, nad którą przewieszona była kładka prowadząca do osiedla Pietraszki:



To właśnie na tym odcinku, od Pietraszek do Białogonu, do Bobrzy wpływa Sufraganiec (zachęcam do odwiedzenia rezerwatu Sufraganiec przy północnej granicy miasta: https://dariipodroze.blogspot.com/2023/03/rezerwat-sufraganiec-koo-kielc-17.html).


Stąd widoczne są wzniesienie Pasma Zgórskiego i Posłowickiego Gór Świętokrzyskich oraz rozlewiska Silnicy:



Przez Silnicę poprowadzono niewielki mostek:



Ale ścieżki na tym odcinku były trudne do przejścia, podmokłe, wąskie, zarośnięte pokrzywami:



Podsumowując: zachęcam do spaceru po cennym przyrodniczo obszarze doliny Bobrzy, Następnym razem wybiorę się na odcinek Bobrzy w rejonie Nowin i Lipowicy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku