Rezerwat Słopiec koło Daleszyc 13 kwietnia 2024 roku
Jeśli będziecie wypoczywać nad zalewem w Borkowie koło Kielc (https://dariipodroze.
Do rezerwatu nie prowadzi żaden oficjalny szlak, ale wzdłuż jego granicy przebiega zielony szlak pieszy z Chęcin do Daleszyc. Przez rezerwat przebiegają natomiast szerokie ścieżki leśne.
Rezerwat powstał w 1995 roku, by chronić torfowiska z typową dla torfowisk roślinnością (żurawina błotna, borówka bagienna, modrzewnica zwyczajna, rosiczka):
Oraz stanowiska wydm otaczające torfowiska:
Rezerwat jest niewielki, ma obszar ok. 8 hektarów i dookoła otoczony jest polami uprawnymi wokół rzeki Belnianki przepływającej przez wieś Słopiec.
Melioracja spowodowała, że z torfowisk do dziś zostało w tym miejscu już bardzo niewiele. Można jeszcze spotkać pojedyncze "bagienka", ale ekspansja porastającego torfowisko lasu jest znaczna. Podejrzewam, że rezerwat niebawem przestanie istnieć, ponieważ jego ochrona była niewystarczająca i wątpię, żeby torfowisko udało się odtworzyć. A szkoda, bo torfowiska w dobie zmian klimatycznych zabezpieczają nas przed suszami i powodziami oraz są cennym elementem ekosystemu. Na spacer do rezerwatu i tak warto zajrzeć, by obejrzeć młody, głównie sosnowy, las (wiosną podczas mojej wizyty wyglądał i pachniał przepięknie):
Podsumowując: rezerwat torfowiskowy Słopiec nie należy do spektakularnych miejsc, specjalnie wybierać się do niego raczej nie ma po co, ale ze względu na ciekawe miejsca wokół, chętnie odwiedzane przez turystów, warto nieco zboczyć z trasy i na chwilę tu zajrzeć.
W okolicy polecam wieżę widokową w Daleszycach (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/wieza-widokowa-w-daleszycach-13.html ), rezerwat przyrody Cisów (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/05/rezerwat-cisow-koo-daleszyc-13-kwietnia.html ) oraz góry zaliczane do Korony Gór Świętokrzyskich: Włochy (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/gora-wochy-koo-daleszyc-30-marca-2024.html ), Sikorzą (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/04/gora-sikorza-i-gora-otrocz-29-kwietnia.html ).
Nie wiem, czy zadajesz sobie z tego sprawę, ale do rezerwatów przyrody w Polsce jest zakaz wstępu. Wyjątek stanowią szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze/edukacyjne. Jeśli w jakimś rezerwacie jest leśna ścieżka, choćby szerokości autostrady, nie oznacza to, że możesz na nią wejść. Służy leśnikom.
OdpowiedzUsuńTak, oczywiście. Dlatego warto wybierać ścieżki oznaczone na oficjalnych mapach jak np. aplikacja PTTK oraz zwracać uwagę na miejscowe zakazy.
OdpowiedzUsuń