Kamieniołom Kopulak koło Suchedniowa 24 sierpnia 2024 roku

Jeśli chcielibyście poczuć się jak na Marsie, to w Kielcach na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej znajduje się tzw. pole marsjańskie - przygotowane dla potrzeb zajęć dydaktycznych i zawodów łazików marsjańskich (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/12/pole-marsjanskie-w-kampusie.html). Jeśli jednak to Wam nie wystarcza, to wybierzcie się w okolice Suchedniowa, by obejrzeć wyrobisko kamieniołomu czerwonego piaskowca Kopulak:





Jadąc od Kielc kamieniołom znajduje się kilka kilometrów za Suchedniowem w stronę Mostków i dalej Wąchocka, Starachowic. Samochodem można podjechać bardzo blisko kamieniołomu. Jeśli jednak jesteście piechurami, to zwiedzanie kamieniołomu Kopulak można połączyć z leśnym spacerem po wspaniałych lasach Nadleśnictwa Suchedniów pomiędzy Suchedniowsko-Oblęgorskim Parkiem Krajobrazowym i Sieradowickim Parkiem Krajobrazowym - w pobliżu znajdują się "Oczy Ziemi" (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/oczy-ziemi-koo-suchedniowa-6-kwietnia.html), Zalew w Suchedniowie (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/12/zalew-w-suchedniowie-24-sierpnia-2024.html), Zalew w Mostkach, Zalew w Rejowie, a nieco dalej Rezerwat Góra Sieradowska (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/08/rezerwat-gora-sieradowska-23-sierpnia.html), rezerwat Wykus (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/rezerwat-wykus-23-sierpnia-2023-roku.html), rezerwat Kamień Michniowski (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/rezerwat-i-szczyt-kamien-michniowski.html).




Kamieniołom Kopulak jest wciąż czynnym wyrobiskiem czerwonego piaskowca, ale wydobycie odbywa się tu niezwykle rzadko. Terenem zarządzają Kopalnie Piaskowca Sosnowica. Na teren wyrobiska należący do kopalni wchodzić nie wolno, niestety nie brakuje chętnych, a niektóre blogi do tego wręcz zachęcają. 


Bez problemu można natomiast przejść ogólnodostępną wygodną ścieżką wokół wyrobiska - umożliwia to obejrzenie go co prawda z niewielkiej odległości, ale za to z każdej strony. Możecie zerknąć na zapis trasy spaceru z aplikacji Mapa Turystyczna.





Czerwony piaskowiec z epoki triasu zawdzięcza swoją charakterystyczną barwę związkom żelaza. 


Podobne zabarwienie skał zobaczyć można w okolicach Tumlina, gdzie wydobywa się piaskowce tumlińskie, np. w Ciosowej (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/03/ciosowa-gora-koo-kielc-2-marca-2024-roku.html) i w Tumlinie-Grodzie blisko rezerwatu Kręgi Kamienne (https://dariipodroze.blogspot.com/2024/04/rezerwat-kregi-kamienne-koo-kielc-2.html). Spacerując po Kielcach, po Chęcinach zwróćcie uwagę, jak wiele dekoracji drzwi i okien na zabytkowych budynkach, kościołach wykonano właśnie z lokalnego czerwonego piaskowca.



Podsumowując: wybierzcie się na wycieczkę do kamieniołomu Kopulak. Wokół jest tak wiele atrakcji, że z pewnością uda Wam się spędzić w okolicy cały dzień!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku