"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku
"Oczy Ziemi" to stosunkowo nowa atrakcja turystyczna województwa świętokrzyskiego, a dokładnie okolic Suchedniowa, ponieważ została udostępniona zaledwie kilka lat temu. Oto ona:
Czym są owe "Oczy Ziemi"? To charakterystycznie wyglądające otwory w ścianie dawnego kamieniołomu piaskowca, zwanego (od nazwiska właściciela) kamieniołomem Gębury, wyglądające jak źrenice oczu z odchodzącymi od nich promieniście liniami przypominającymi beleczki tęczówki:
W województwie świętokrzyskim zdecydowanie nie brakuje "miejsc mocy", miejsc magicznych i "Oczy Ziemi" wspaniale wkomponowują się w spójną opowieść, w której legendy łączą się z historią.
A o historii kamieniołomu wiadomo, że piaskowiec z niego pozyskiwany był intensywnie zwłaszcza w okresie II wojny światowej, kiedy wykorzystywano go do utwardzania dróg i mostów. W lasach suchedniowskich, a one otaczają kamieniołom, toczyły się walki z Niemcami, głównie w 1943 roku. Z okolicą związane są sylwetki dowódców polskiego podziemia, Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i Jana Piwnika "Ponurego". Lasy wokół kamieniołomu prezentują się majestatycznie:
Atrakcja "Oczy Ziemi" to jednak nie tylko ściana kamieniołomu, ale także niewielkie jeziorko z malowniczym pomostem:
Oraz cudna wiata turystyczna z ogólnodostępnym miejscem na grilla, ognisko, wypoczynek w otulinie zieleni:
Miejscem zarządza Leśnictwo Stokowiec należące do Nadleśnictwa Suchedniów. Do "Oczu Ziemi" prowadzi drewniana brama:
Taka infrastruktura powinna otaczać wszystkie atrakcje turystyczne w regionie! Gminy absolutnie powinny wziąć przykład i organizować podobnie zadbane miejsca przy swoich zabytkach i rezerwatach. Zabrakło mi może tylko tablicy dydaktycznej informującej o historii kamieniołomu i geologii "Oczu Ziemi". Podobnie pozytywne wrażenie zrobiły na mnie inne rezerwaty także zarządzane przez Nadleśnictwo Suchedniów i także wspaniale zagospodarowane, przyjazne dla turystów: Wykus (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/rezerwat-wykus-23-sierpnia-2023-roku.html ) i Kamień Michniowski (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/rezerwat-i-szczyt-kamien-michniowski.html ).
A jak do "Oczu Ziemi" dotrzeć? Ponieważ zlokalizowane one są dosłownie w środku lasu, to której drogi byśmy nie wybrali, czeka nas spacer przez las. Ja szłam zielonym szlakiem pieszym PTTK od stacji PKP Stokowiec.
W jedną stronę szlak miał ok. 2 km, wróciłam tą samą drogą (zapis z aplikacji Mapa Turystyczna):
Choć szlak jest dobrze oznakowany i widać, że zarządzający starają się, aby był przyjemny do przejścia, niestety miejscami natknęłam się na spore połacie podmokłych łąk i błotniste ścieżki, których nie dało się ominąć.
Do "Oczu Ziemi" można też dotrzeć leśnymi ścieżkami od Zalewu Rejowskiego w Skarżysku-Kamiennej. Ale chyba najwygodniej przejść szeroką leśną arterią od Zalewu w Mostkach. Choć szlak ten jest nieco dłuższy (3,5 km w jedną stronę) to znacznie bardziej komfortowy, zwłaszcza dla osób wybierających się rowerami czy z wózkami dziecięcymi. Tędy zresztą prowadzi oficjalna ścieżka programu "Czas w las".
Podsumowując: jeśli jeszcze nie obejrzeliście "Oczu Ziemi", to wybierzcie się koniecznie w suchedniowskie lasy na całodzienną wyprawę! Infrastruktura atrakcji umożliwi Wam spożycie posiłku, krótkie biwakowanie, wypoczynek na łonie natury. Jeśli chcecie zgłębić historię walk II wojny światowej, to polecam wybranie się do pobliskiego Michniowa i zwiedzenie niesamowitego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/mauzoleum-martyrologii-wsi-polskich-w.html ).
Komentarze
Prześlij komentarz