Muzeum Narodowe w Kielcach 2 maja 2023 roku

O walorach architektury i historii Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach już Wam opowiadałam (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/paac-biskupow-krakowskich-w-kielcach-10.html). 

Dziś chciałabym Wam pokazać, co znajduje się w jego wnętrzach. Zajrzyjcie do Muzeum Narodowego w Kielcach:


Pierwsza część wystawy stałej to wnętrza zabytkowe z XVII i XVIII wieku. Jest to jedna z lepiej zachowanych kolekcji mebli, tkanin czy obrazów epoki Wazów w kraju.





Uwagę przykuwają przepiękne, zabytkowe stropy, zarówno stropy ramowe, jak i polichromowane stropy belkowe.




Na ścianach przedstawiono portrety biskupów krakowskich - dawnych właścicieli Pałacu:



Warto także zwrócić uwagę na przedmioty codziennego użytku jak zastawa stołowa:



W Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej możemy obejrzeć ekspozycję wspaniałej porcelany zarówno z polskich fabryk (w tym ze świętokrzyskiego Ćmielowa), jak i zagraniczną:



Moim ulubionym elementem Muzeum jest jednak niesamowita, jedna z najlepszych w Polsce, kolekcja malarstwa polskiego, w szczególności epoki impresjonizmu, secesji czy surrealizmu. Wystawiono tu liczne obrazy Józefa Szermentowskiego, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Władysława Podkowińskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej. Sami zobaczcie:












W Muzeum znajduje się jeszcze Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego, dla którego kielecki Pałac stanowił kwaterę główną i sztab Legionów Polskich. Niestety w tym dniu był on wyłączony ze zwiedzania. 

Podsumowując: wybierzcie się do Muzeum Narodowego w Kielcach! Bilety nie są najtańsze, łączony na wszystkie wystawy to koszt 40 zł, ale oferta jest na tyle obszerna, że zdecydowanie warta ceny. Wstęp we wtorki jest bezpłatny, muzeum w poniedziałki jest natomiast nieczynne. Wystawy można zwiedzać samodzielnie czytając informacje lub z audioprzewodnikiem w aplikacji Movitech na telefony. Pamiętajcie zabrać słuchawki. I wiedzcie także, że do Muzeum Narodowego w Kielcach przynależą także filie poza Pałacem Biskupów Krakowskich:
- Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego przy ul. Jana Pawła II (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/07/muzeum-lat-szkolnych-stefana.html),
- Pałacyk Henryka Sienkiewicza w podkieleckim Oblęgorku (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/09/muzeum-henryka-sienkiewicza-w-oblegorku.html),
- Muzuem Archeoligiczne w Wiślicy na Ponidziu (tam jeszcze nie byłam).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku