Rezerwat Gagaty Sołtykowskie 8 czerwca 2023 roku

Po rezerwacie Zachełmie (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/06/rezerwat-zachemie-3-czerwca-2023-roku.html) odwiedziłam kolejne miejsce w województwie świętokrzyskim, w którym spotkać można ślady dinozaurów: rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie w okolicach Stąporkowa, w powiecie koneckim, przy granicy z województwem mazowieckim, blisko Szydłowca czy Radomia:


Do rezerwatu od parkingu wiedzie ok. 1,5 km ścieżka przez las. Szlak jest dobrze oznaczony, parking również, z tablicami informacyjnymi, miejscem na ognisko, wiatą na piknik. O teren dba Nadleśnictwo Stąporków. Po wejściu do rezerwatu trasa prowadzi przez pomosty rozłożone nad rozlewiskiem:




Pierwszy punkt rezerwatu to osłonięte przed warunkami atmosferycznymi i ludzkimi stopami za pomocą wiaty miejsce ze śladami dinozaurów:


Widoczne są tu ślady teropodów (były to dwunożne dinozaury drapieżne):


Oraz ślady zauropodów (czworonożnych roślinożerców), zarówno dorosłych, jak i młodych osobników, dzięki którym wiemy, iż żyły i przemieszczały się one stadnie:


Ślady pochodzą z okresu jurajskiego, sprzed ok. 200 ml lat.

Kolejnym elementem rezerwatu jest pozostałość po wyrobisku gliny ceramicznej (wydobywano ją tu do 1977 roku) z odsłonięciami iłów, mułków i piaskowca:


Ochroną rezerwatu podlegają tu odsłonięcia skał dolnojurajskich oraz okazów mineralogicznych i paleontologicznych ze zbiorowiskami leśnymi i zbiornikami wodnymi, z bogactwem grzybów, roślin i fauny:


Co do fauny, kiedy ja zwiedzałam rezerwat żaby skrzeczały tak bardzo, że aż zagłuszały przechodzącą niedaleko procesję Bożego Ciała 😆.

Tak wyrobisko wygląda z dołu:



A tak teren rezerwatu wygląda ze szczytu wyrobiska:




Jest przepięknie! Roślinność przywodzi mi na myśl bardziej Pomorze na skraju wydm, a ukształtowanie terenu powierzchnię obcej planety 👽:




No i wreszcie pora na wytłumaczenie nazwy rezerwatu. Co to gagat? Jest to bitumiczna odmiana węgla brunatnego używana m.in. w jubilerstwie. Wydobywano ją właśnie z tego wyrobiska. A czemu sołtykowskie? Od nazwy pobliskiej miejscowości Sołtyków, gdzie znajdowała się cegielnia wykorzystująca materiał z wyrobiska do produkcji ceramiki budowlanej.

Podsumowując: koniecznie odwiedźcie rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie! Jest unikatowy, spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, jego zwiedzanie zajmie Wam ok. 30-40 minut, wstęp oczywiście jest bezpłatny, podobnie jak parking. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem rezerwatu Skałki Piekło pod Niekłaniem lub z pobytem nad zalewem w Sielpi (https://dariipodroze.blogspot.com/2023/06/sielpia-wielka-8-czerwca-2023-roku.html).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża widokowa na Górze Krzemyczej 21 września 2024 roku

Zamość i Roztocze 5-8 września 2024 roku

"Oczy Ziemi" koło Suchedniowa 6 kwietnia 2024 roku